Kawa z herbatą? Owszem – oto przepis na DirtyChai Latte

Kawa czy herbata? A dlaczego nie jedno z drugim? To połączenie nazywa się DirtyChai Latte. Na przykład w USA napój ten wcale nie jest aż taką rzadkością i podają go niektóre kawiarnie, m.in. znana również w Polsce amerykańska sieciówka, której nazwa zaczyna się na literę „S”.

Przepis na tę kawę pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniejAzji. Przynajmniej mogą na to wskazywać składniki. Podobno najlepsza wychodzi z wietnamskiego cynamonu i indyjskiej herbaty waniliowej importowanej ze stanu Uttar Pradesh.

Kawa DirtyChai Latte (albo herbata z kawą i dodatkami) to mocne uderzenie. Co prawda sama herbata nie zawiera zbyt wiele teiny, bo na 100 g tylko około 50 mg, natomiast espresso, również na 100g,posiada już 212 mg kofeiny. Dlatego dobrze wypić tę kawę rano, żeby nie przewracać się w łóżku z boku na bok,aż do kolejnego świtu.

Sposób na przygotowanie DirtyChai Latte jest banalnie prosty. Będziesz potrzebować:

  • około 35 ml świeżo zaparzonego espresso;
  • 50 ml równie świeżego naparu z VanillaChai;
  • 100 ml gorącego mleka;
  • szczypty startego cynamonu;
  • brązowego cukru do smaku.

Przygotowujesz kubek 250 ml, wlewasz do niego zaparzoną herbatę, potem espresso. W tym miejscu warto dodać cukier i uzupełnić naczynie gorącym mlekiem, najlepiej ze spieniacza. Ale i bez niego DirtyChai Latte będzie dobrze smakować. Na samym końcu posyp napój od góry szczyptą cynamonu. Ja ścieram jego korę na tarce do parmezanu. Mam wrażenie, że smakuje wtedy lepiej. I to tyle. Smacznego.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy