Achille Gaggia przekracza barierę 2 barów pary wodnej w urządzeniach do parzenia kawy

Dotychczasowe urządzenia do parzenia kawy osiągały ciśnienie pary wodnej nie wyższe niż 2 bary. Zwiększenie ciśnienia sprawiało, że kawa uzyskiwała posmak spalenizny i goryczy. W dalszym ciągu ten problem pozostawał nierozwiązany. Aż do czasów po II Wojnie Światowej...

Pierwszym człowiekiem, który rozwiązał ten problem był właściciel mediolańskich kawiarni Achille Gaggia. Swoją technologię oparł na zastosowaniu wysokiego ciśnienia nie pary wodnej lecz samej wody. Jego urządzenie było sterowane dźwignią a dzięki zastosowaniu tłoku sprężynowego uzyskano ciśnienie wody sięgające nawet 10 barów. To rozwiązanie sprawiło, że kawa stała się bardziej aromatyczna i gęstsza niż dotychczasowe espresso. Dodatkowo, a może należałoby powiedzieć, przede wszystkim, światu została przedstawiona tzw. "crema", czyli pianka unosząca się na zaparzonej kawie. Początkowo, przyjęta przez konsumentów z niechęcią i podejrzliwością, z czasem stała sie wyznacznikiem kawy bardzo dobrej jakości. Objętość wody użytej do zaparzenia kawy również wyznaczyła standardy wielkości espresso obowiązujące po dzień dzisiejszy.

Wróc do artykułu Kolejny Włoch osiąga spektakularny
sukces popularyzując espresso w całej Europie
Przejdź do artykułu E-61 staje się prototypem
ówczesnych ekspresów do kawy

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy