Arabusta – krzyżówka kawy przyjemna dla zmysłów i wartościowa dla plantatorów

Arabusta – krzyżówka kawy przyjemna dla zmysłów i wartościowa dla plantatorówJak łatwo można wywnioskować z nazwy, Arabusta jest krzyżówką dwóch najczęściej uprawianych gatunków kaw na świecie: szlachetniejszej Arabiki i często stosowanej do mieszanek, tańszej i nadal według większości mniej udanej Robusty. Skąd pomysł na takie rozwiązania, czy nowa odmiana powstała w celu zaspokojenia jakiejś rynkowej niszy, czy też była odpowiedzią na potrzeby rolników, producentów i dystrybutorów?

Drzewo genealogiczne kawowca (jak widać poniżej) jest bardzo rozległe, kuzyni – krzyżówki i kuzynki - hybrydy, stanowią coraz liczniejsze grono, zważywszy, że co jakiś czas botanicy tworzą nową odmianę. Jakie walory posiada jedna z nich - Arabusta?

Pochodzenie i warunki upraw

Arabusta to roślina o afrykańskich korzeniach. Największe plantacje znajdują się na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Owoce Arabusty są zbierane ręcznie lub przy użyciu maszyn na większych plantacjach. Obróbkę prowadzi się przy pomocy metody suchej (jest to suszenie owoców na matach w pełnym słońcu, po 3 tygodniach wkładane do łuszczarki, usuwającej pozostałości łupiny) lub mokrej (gdzie owoce pozbawiane są miąższu i moczone w wodzie, następnie suszone w suszarkach i poddawane złuszczaniu pergaminowej łuski). Gotowe ziarna kawowca oddaje się do palenia.

Palenie Arabusty również przeprowadzić można w dwojaki sposób. Szybki polega na podgrzaniu ziaren do temperatury 220 - 260°C na około 3 do 5 minut. Metoda klasyczna jest natomiast dłuższa (10-20minut) i odbywa się w specjalnym bębnie.

Charakterystyka ziaren

Ziarna Arabusty są owalne, delikatnie spłaszczone, o zielonkawym zabarwieniu. Smakiem i aromatem bardziej przypominają Arabikę, zawartością kofeiny zaś oraz odpornością na choroby, szkodniki oraz zmienne warunki pogodowe podobne są do Robusty. Układ idealny można by rzec – satysfakcjonujący dla konsumenta i producenta.

W zależności od stopnia uprażenia ziarna (wyróżnia się 5 stopni: b. jasny, jasny, średni, ciemny, b. ciemny), kawa ma dużą zawartość kofeiny i łagodny smak - jak w przypadku słabego prażenia lub odwrotnie w przypadku mocnego prażenia.

Z jednej strony dzika, gorąca Afryka z drugiej opowieści tysiąca i jednej nocy okraszone tajemniczością arabskiego orientu. Brzmi kusząco, czyż nie? Zadziwia więc fakt, że Arabusta stanowi tylko część 1% całej kawy uprawianej na świecie. Czy kiedykolwiek uda się jej zdetronizować 70% Arabiki lub chociażby 29% Robusty? Wątpię. Ale jej samej - chętnie spróbuję.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy