Kawa na przeziębienie?

Czy leczyć się kawą podczas przeziębienia.Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, uratowała już niejedną zapracowaną duszyczkę przed koszmarnym porankiem. Niejednemu studentowi ułatwiła zebranie myśli podczas trudnego egzaminu. Wiele niewyspanych mam zawdzięcza jej przetrwanie kolejnego dnia z małymi wsysaczami energii w postaci gromadki niekoniecznie uroczych dzieci. Jednak czy kawa jest dobra na wszystko? Oto pytanie, które zadać powinni sobie wszyscy Ci, których w sezonie jesienno-zimowym dopadło przeziębienie bądź co gorsza grypa.

Jeżeli jesteś na naszej stronie, niewątpliwie wiesz, że masz do czynienia z prawdziwymi miłośnikami czarnego naparu. Jednak mimo niewątpliwej miłości do kawy i jej pochodnych, nie należy tracić zdrowego rozsądku wtedy, kiedy przynosi ona więcej szkody niż pożytku. Jeżeli dopadł Cię wirus postaraj się zrezygnować z kilku filiżanek małej czarnej dziennie. Dlaczego?

Podczas infekcji jedną z kluczowych kwestii związanych z jak najszybszym powrotem do zdrowia jest nawodnienie organizmu. Jak wiemy kawa skutecznie nas odwadnia tak więc jej spożywanie będzie utrudniało powrót do zdrowia. Przez kilka dni warto zrezygnować z tego przysmaku na rzecz wody z naturalnym sokiem malinowym, aroniowym bądź z czarnego bzu, które działają nawadniająco i rozgrzewająco.

Jeżeli zaś przez cały dzień nie możesz pozbyć się natrętnych myśli o wypiciu pysznej filiżanki czarnego naparu, spróbuj dodać do niego łyżkę płynnego miodu i kieliszeczek rumu. Szczypta cynamonu, imbiru czy gałki muszkatołowej wzmocni ten efekt i wzbogaci smak przyrządzonego smakołyku. Z pewnością taki napój nas rozgrzeje, jednak czy przyniesie faktyczną korzyść? Tutaj naukowcy mają wątpliwości.

Jakich jeszcze napojów unikać podczas przeziębienia? Zdecydowanie zaliczyć można do nich herbatę, w której teina działa podobnie jak kofeina, napoje energetyczne (kofeina po raz kolejny!) i gazowane (bąbelki zawarte w płynie nie pomogą górnym drogom oddechowym – wprost przeciwnie). Ponadto, co może być przykrą wiadomością dla wszystkich wielbicieli piwnych i winnych grzańców – również alkohol. Związki z nim zawarte obniżają efektywność działania układu odpornościowego, który podczas infekcji nie potrzebuje dodatkowych obciążeń. Choć jest to kwestią sporną, niektórzy wskazują na to, że sztandarowy miks mleka, miodu i masła (przez nasze babcie uważany za panaceum na przeziębienia), nie działa korzystnie, zwłaszcza kiedy z nosa leje nam się okropny katar. Mleko powoduje zwiększenie produkcji wydzieliny.

Co więc pić? Wspomniane wyżej naturalne soki z owoców bogatych w witaminę C; herbaty ziołowe, imbirowe – koniecznie z odrobiną miodu i cytryny oraz naturalny antybiotyk, czyli rosół.

Wszystkim, których dopadło jakieś paskudztwo, radzimy odstawienie kawy na 2-3 dni i życzymy szybkich powrotów do zdrowia!

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy