E-61 staje się prototypem ówczesnych ekspresów do kawy

Ostatni w panteonie najbardziej wpływowych ekspresów do kawy - E-61, a zarazem pionier współczesnych urządzeń oparty był na elektryczności i zupełnie nowych rozwiązaniach technologicznych. Był wzorem do dziś produkowanych urządzeń do parzenia kawy.

Kolejnym wielkim osiągnięciem w historii ekspresów do kawy była maszyna wyprodukowana przez firmę Faema, która wypuściła na rynek sławne E-61. Jego nazwa pochodzi od zaćmienia (z ang. eclipse) słońca, które nastąpiło właśnie w roku 1961. Rewolucja polegała na wytworzeniu ciśnienia nie za pomocą siły rąk baristy lecz pompy hydraulicznej, która zaciągała wodę bezpośrednio z wodociągu. Wymiennik ciepła utrzymywał temperaturę wody idealną do zaparzenia espresso. E-61 ze swoimi technicznymi innowacjami, małym rozmiarem, uniwersalnością i zastosowaniem stali nierdzewnej do konstrukcji osiągnął natychmiastowy sukces. Zapoczątkował nową erę ekspresów do kawy oraz dalszy ich rozwój.

Wróc do artykułu Achille Gaggia przekracza barierę 2 barów ciśnienia
atmosferycznego pary wodnej w urządzeniach do parzenia kawy

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy