Perełka – kawiarnia w kaszubskich Kartuzach

Kawiarnia Perełka zaprasza.Kaszuby – kto nie był, niech żałuje, bo ta „chicha” część Polski potrafi zachwycić. Raki w jeziorach, lasy pełne grzybów, stadniny koni, spokój…ucieczka przed gwarem wielkich miast. To w nich sieciowe i nie sieciowe kawiarenki biją się o klientów serwując kawy jak najwyższej jakości. A czy na zapomnianych Kaszubach również mamy szansę wypić dobrą kawę? Oczywiście, że tak – wystarczy poszukać albo uruchomić szósty zmysł i zdać się na intuicję.

To właśnie ona – intuicja – pomogła mi podążyć w stronę dobrze zaparzonej małej czarnej. Ale zacznę od początku. Pewnego pięknego dnia postanowiłam udać się na jednodniową wycieczkę na Kaszëbë. Bo je uwielbiam, podziwiam – tłumaczyć się nie będę 😉 Przemierzając kaszubskie wstęgi dróg, trafiłam w końcu do uroczego miasta Kartuzy, które położone jest nad trzema jeziorami. Jest zatem gdzie połazić. Mała starówka zachęca do zatrzymania się i popodziwiania Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która góruje nad miastem (zdjęcie poniżej).

Część starówki Kartuz.

Fot. 1. Kartuska Kolegiata WNMP.

No dobrze…zwiedzanie zwiedzaniem, ale energii na dalszy podbój Kaszub trzeba sobie dostarczyć. Ruszyłam zatem na poszukiwanie kofeiny. Niestety, po wejściu do dwóch lokali dowiedziałam się, że kawa jest albo rozpuszczalna albo parzona „po polsku”. Nie tego oczekiwałam. Zawiedziona pokonywałam ostatnie zakamarki starówki, gdy mniej więcej na poziomie pierwszego i drugiego piętra jednej z kamienic ujrzałam szyld „ KAWIARNIA Perełka”. Gdyby nie wrodzona ciekawość tego, co na górze nigdy bym się zapewne o niej nie dowiedziała i ten artykuł nigdy by nie powstał. Nie mogłabym też przekazać Ci tej cennej wskazówki.

Perełka z zewnątrz.

Fot. 2. Kawiarnia Perełka w jednej z kartuskich kamienic, niedaleko rynku.

Aby dotrzeć do kawiarni należy wejść do centrum handlowego a następnie udać się schodami na drugie piętro. Nawiasem mówiąc, szkoda, że właściciele nie zadbali o lepszą reklamę swojego lokalu na zewnątrz. Kto nie patrzy w górę – ten najpewniej nie trafi.

A teraz kilka słów o samej kawiarni, kawie i deserach.

Jak to w starych kamienicach bywa, klimat kawiarenki jest wyjątkowy. Stare, lecz jakże eleganckie, meble, obicia foteli, tapety, czerwona cegła ocieplająca wnętrze. Sama kawa bez zarzutu a do tego przepyszne desery, które z czystym sercem polecam. Widać, że nie tylko ja poznałam się na lokalu – w środku pełno było gości, spędzających czas nieco dłużej niż tylko na wypicie kawy. Ale zobaczcie sami:

Wewnątrz Perełki.

Fot. 3. Przytulne wnętrze „Perełki” w Kartuzach.

Pyszna kawa, pyszny deser, w tle kawiarniany gwar.

Fot. 4. Do kawy obowiązkowo słodkie co nieco – Kaszuby „Perełka”.

Przytulny klimat wewnątrz Perełki.

Fot. 5. Przyjemny gwar i zapach dobrej kawy w „Perełce” na Kaszubach.

Jeśli zawitasz w tych stronach zwiedzając kaszubskie ziemie, pamiętaj, że jesteś wart dobrej kawy - nie pomiń „Perełki” w mieście Kartuzy 😊

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! :)


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy