Historia kawy z Laosu

Historia kawy z LaosuKraj ten, podobnie jak Wietnam i Kambodża, stanowiły tzw. Indochiny Francuskie, będące kolonią tej europejskiej potęgi od drugiej połowy XIX wieku. To właśnie dominacja przybyszów z zachodu przyczyniła się do początków uprawy kawy w Laosie.

Laos ma podobne warunki do upraw kawy jak sąsiadujący z nim Wietnam. Znaczną część powierzchni kraju pokrywają góry (najwyższy Phou Bia, 2817 m n.p.m.) i tropikalne lasy. Klimat jest typowo monsunowy. W miesiącach letnich występują tam intensywne opady deszczu, natomiast zimowych następuje pora sucha. Największa część upraw znajduje się w południowej części kraju. Tam tereny są mniej zalesione i od czasów dominacji francuskiej do dzisiaj wykorzystuje się je pod kawowe plantacje. Sprzyja temu nie tylko topografia terenu, lecz również skład gleby wulkanicznej, bardzo żyznej, na której świetnie adoptują się krzewy kawowca.

Podobnie jak w Wietnamie, gdzie głównie uprawiana jest mniej wymagająca glebowo Robusta, w Laosie jest ona również najpowszechniejsza. Na uwagę zasługuje również tamtejsza Arabica. Jest ceniona za charakterystyczny smak i aromat. Według znawców, zawdzięcza go dużej ilości monsunowych deszczów, niesionych znad Oceanu Indyjskiego i Morza Południowochińskiego. Kumulują się one nad terytorium tego kraju sprawiając, że miejscowy klimat jest bardzo wilgotny. Dodawszy do tego możliwość hodowli krzewów na wysokości około 1000 m n.p.m., gdzie, dzięki parowaniu ziemi i pokrywy roślinnej, wilgotność jest jeszcze wyższa, otrzymujemy idealne warunki uprawne.

W latach 1975-1986, czyli w okresie rządów Laotańskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej, zarówno kontakty dyplomatyczne jak i gospodarcze Laosu ze światem zewnętrznym uległy niemal całkowitemu ograniczeniu. Sytuacja zmieniła się nieco w latach 1986-1992, gdzie rządzący krajem komuniści wprowadzili reformy w pewnym stopniu liberalizujące lokalną gospodarkę. Jednak również i w tym okresie kraj nie mógł wydobyć się z ekonomicznej zapaści. W kolejnych reformach porzucono więc na dobre gospodarkę centralną na rzecz rynkowej. Pozwoliło to na ponowny rozwój upraw kawy, tak istotnych dla dochodów mieszkańców Laosu. Warto przy okazji dodać, że aż 80% gospodarki tego kraju opiera się na rolnictwie, dostarczając 49% PKP. Znaczny udział w obu kwotach ma produkcja kawy.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy