Historia parzenia kawy za pomocą różnych urządzeń sięga wielu lat wstecz

Pierwsze urządzenia, czy raczej naczynia do zaparzania kawy były proste w działaniu i obsłudze. Z czasem jednak, ludzka potrzeba picia dobrej kawy podsuwała nowe rozwiązania i udogodnienia sprawiając, że parzenie a przede wszystkim picie kawy stawało się coraz efektywniejsze i przyjemniejsze.

Przed stworzeniem i opatentowaniem ekspresu przez Moriondo, wielu naukowców pracowało nad różnego rodzaju urządzeniami i maszynami mającymi na celu zaparzenie jak najlepszej kawy w jak najkrótszym czasie, a tym samym zadowolenie podniebień coraz to większej liczby klientów zakochanych w tym wyśmienitym napoju.

Pierwsze kawy parzono już na początku XVIII wieku za pomocą prostych dzbanków do kawy. W 1763 roku we Francji nijaki Donmartin zaprojektował zaparzacz wyposażony we flanelowy filtr i kranik służący do nalewania kawy. Natomiast w roku 1806 Benjamin Thompson - amerykański fizyk i wynalazca, mieszkający wówczas we Francji, dodał do dzbanka sitko ubijające kawę, co było, na ówczesne czasy, imponującym wynalazkiem. Aż do czasów Moriondo rzesze wynalazców i naukowców udoskonalało to proste urządzenie. Mniej lub bardziej udane, wciąż pozostawiały wiele do życzenia, ale jednocześnie wniosły ogromną wiedzę, wykorzystywaną później do tworzenia coraz to doskonalszych urządzeń.

Wróc do artykułu Wynalazca Angelo
Moriondo - zagubiony w historii dziejów
Przejdź do artykułu Bezzerra i Pavioni
ulepszają wynalazek Moriondo

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy