Single i blendy

Single i blendyJak łatwo się domyśleć, tematem artykułu są kawy jednorodne czyli tak zwane single (single origin) oraz mieszanki różnych ziaren, zwane popularnie blendami (coffee blends). Czy warto dyskutować o przewadze jednych nad drugimi? Co mają do zaoferowania kawowym smakoszom? Przeczytajcie.

Kawy jednorodne to jak podróż w określone miejsce na ziemi. Tym, co ono zawiera przesycone są później owoce kawowca. To chyba największa zaleta singli. Ich smak jest niezwykle czysty a po niedługim czasie dla wielbiciela ziaren jednorodnych, który z "niejednego pieca kawę pił", określenie z jakiego kraju pochodzi kawa staje się niezwykle proste. Coraz częściej palarnie oferują opakowania wyposażone w bardzo dobre opisy. To ułatwia wybór i działa na wyobraźnię, zwłaszcza jeżeli na stronie internetowej danej manufaktury umieszczona jest charakterystyka danego kraju czy regionu i różne smaczki, które daną kawę wyróżniają na tle innych. Kolejną i zapewne nie ostatnią ich zaletą jest uniwersalność – smakują dobrze parzone zarówno w ekspresach jak i za pomocą popularnych metod alternatywnych jak: drip, french press czy chemex.

Mieszanki kawowe to połączenie dwóch i więcej rodzajów ziaren, które mają stanowić idealne połączenie. Umiejętność stworzenia takiej kawy świadczy o wielkich umiejętnościach roasterów. Ważny jest tutaj bukiet. Do niedawna skład blendów stanowił tajemnicę palarni. Teraz coraz częściej można spotkać się z recepturą danej mieszanki.

Do Was należy decyzja czego szukać w kawie. Polecam wybór dobrej palarni z przejrzystym opisem poszczególnych ziaren i ich mieszanek. Wtedy podjęcie decyzji staje się naprawdę łatwe. Osobiście wolę single – możliwe do wychwycenia nuty smakowo-zapachowe i otoczka historyczno-ekonomiczno-geograficzna, to działa nie tylko na wyobraźnię ale i w jakiś sposób również na zmysły.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy