Mikrolot (micro-lot) – ziarna najlepsze z najlepszych

Niewielkie zbiory kawyJeżeli piłeś już wiele kaw, przerobiłeś wszystkie możliwe zakątki świata a wciąż poszukujesz nowych kawowych wrażeń, musisz koniecznie sięgnąć po ziarna najlepsze z najlepszych. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o pojęciu mikrolotu z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł. Nie zwlekaj więc i poznaj ten niezwykły rodzaj ziaren.

 

Czym jest mikrolot? Z angielskiego „micro” – znaczy niewiele, zaś „lot” to partia. Jest to więc słowo służące określeniu niewielkiego zbioru kawy, jednak kawy nie byle jakiej. Jak wyróżnić takie owoce wśród innych skoro posiadamy plantację, na której i tak rosną ziarna bardzo dobrej jakości? Otóż nawet gdy mamy uprawę, której kawowce prezentują bardzo dobrą jakość, może zdarzyć się, że jakaś część tych upraw skupiona w danym miejscu, o szczególnie bogatej glebie czy wyjątkowo bogatym sąsiedztwie flory posiada cechy nie tyle dobre czy bardzo dobre ale wręcz unikatowe. Jednak nie zostawia się ich własnemu wzrostowi. Plantator, który zauważy taką tendencję wśród rosnących krzewów, otacza je specjalną opieką, separuje i przetwarza oddzielnie, co zapewnić ma wyłącznie najwyższą, wyjątkową jakość. Z jednego zbioru uzyskuje się niewielką ilość kawy tego typu. Dlatego też za wyjątkową klasę płaci się wyjątkową cenę. W terminie mikrolotu zawiera się również wykorzystanie przez sprzedającego szczególnych metod uprawy i produkcji kawy.

Kawa tego typu stanowi bardzo mały procent kaw wysokogatunkowych. Dla plantatora jest to zazwyczaj ruletka, gdyż po obróbce i wypaleniu może okazać się, że ziarna, w których pokładano wielkie nadzieje smakują podobnie do innych z tej uprawy. Jednak producenci kawy wiedzą jak ważne jest budowanie jakościowej renomy swoich plantacji, tak więc nie ustają w poszukiwaniach coraz lepszych ziaren i dokładają wszelkich starań dla ich pozyskania.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy