Pierwszy opatentowany ekspres do kawy

W XIX wieku wraz z nastaniem drugiej rewolucji przemysłowej, zaczęto zastanawiać się w jaki sposób wykorzystać parę wodną do parzenia kawy. Pierwsze próby jej zastosowania w maszynach do kawy mają swoje źródła we Włoszech.

Pierwszym człowiekiem, który opatentował ekspres do kawy był Włoch Angelo Moriondo. Pochodzący z Turynu wynalazca urodził sie w 1851 roku w dobrze prosperującej rodzinie przedsiębiorców. Zainteresowany rozkwitem kawowego biznesu postanowił wykorzystać parę wodną (był to w końcu "wiek pary") do stworzenia urządzenia, które produkowałoby najwspanialszą esencję pozyskiwaną z ziaren kawy, tak zwane espresso. I tak, w roku 1884, korzystając z pomocy mechanika o imieniu Martina, stworzył i opatentował pierwszy ekspres do kawy. Olbrzymich rozmiarów maszyna składała się z dwóch zbiorników, w których podgrzana woda zamieniała sie w parę wodną, a ta, przepuszczana przez warstwę zmielonej kawy, wydobywała kawowy napar. W tym samym roku maszyna wynalazcy zdobyła brązowy medal na wystawie Expo w Turynie. Jednakże, w chwili opatentowania, posiadała wiele niedoskonałości (m.in. była duża, a parzenie kawy trwało zbyt długo), dlatego też wynalazca latami dopracowywał jej poszczególne elementy, za każdym razem uzyskując kolejne patenty.

  Przejdź do artykułu Wynalazca Angelo Moriondo - zagubiony w historii dziejów

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy