Siedem faktów o kawie, o których być może jeszcze nie słyszałeś

Siedem faktów o kawie, o których być może jeszcze nie słyszałeśZapraszam Cię do przeczytania kilku ciekawostek na temat kawy. Jeśli nie jesteś przekonany do jej picia, być może przekonasz się do tego i zaczniesz. A jeśli mimo wszystko pozostaniesz przy swoim postanowieniu, to i tak z treści tego artykułu dowiesz się paru ciekawych rzeczy.

1. Kawa jest najpopularniejszym gorącym napojem na świecie. Codziennie pita jest na całym globie w ilości około dwóch miliardów i dwustu pięćdziesięciu pięciu milionów filiżanek. Na pierwszym miejscu w jej spożyciu na jednego mieszkańca są Finowie, Norwegowie, potem Islandczycy. W tym samym rankingu, Włosi słynący z kawy zajmują dopiero trzynastą pozycję.

2. Najsłynniejszy francuski pisarz epoki oświecenia Wolter (Voltaire) – zarazem wybitny filozof i historyk – wypijał dziennie nawet pięćdziesiąt filiżanek kawy! Ta ilość robi naprawdę duże wrażenie, zważywszy że przeciętny barista przyznaje się do wypijania kilkunastu filiżanek, włączając w to kawę poddawaną eksperckiej degustacji. Jednak nie ma się co łudzić. Nie mając umysłowych talentów słynnego Francuza, nie pomoże nawet cysterna najlepszej kawy. Warto też dodać, że kofeinowy nałóg nie przeszkodził mu w dożyciu 83 lat, co - jak na czasy, w których żył - było naprawdę imponującym wynikiem.

3. Sama kofeina nie ma aż tak dużego wpływu na podniesienie wydajności naszego umysłu, jak jej połączenie z glukozą. Dlatego pijąc kawę podczas nauki lub pracy wymagającej zwiększonej koncentracji, warto ją posłodzić tym łatwo przyswajalnym cukrem. Taki miks przyniesie lepsze efekty niż użycie zwykłego białego cukru. Natomiast słodzik w ogóle nie wchodzi w grę. Poza tym, lepiej spożyć więcej kalorii i rozjaśnić swój umysł niż ryzykować konsumpcję aspartamu. Ale uwaga, kawa z glukozą najskuteczniej pobudza nasze szare komórki przez 30-40 minut po spożyciu. Potem jej działanie dość gwałtownie spada.

4. Kawa wzmacnia układ odpornościowy organizmu ludzkiego. Jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, np. kwasu chlorogenowego, likwidującego wolne rodniki i przeciwdziałającego powstawaniu komórek nowotworowych. Z kolej zawarte w niej związki fenolowe, również poza działaniem antyrakowym, wspomagają pracę wątroby, serca oraz układu trawiennego. Naukowcy są też coraz bardziej zgodni co do tego, że kawa może być skutecznym środkiem zapobiegawczym dla choroby Parkinsona. Oczywiście mowa o naparze z naturalnych ziaren kawowca a nie kawie instant, która jest znacznie uboższa od tej pierwszej w składniki korzystne dla zdrowia.

5. Jeśli masz częste bóle głowy, kawa może być dla Ciebie bardzo skutecznym remedium w zwalczaniu tej przykrej dolegliwości. Dlaczego? Ponieważ kofeina znajdująca się w kawie jest też ważnym składnikiem środków farmaceutycznych na ból głowy. Szczególnie tych dostępnych bez recepty. To właśnie ona podnosi ich skuteczność nawet o 40%. Pamiętaj jednak, że po zażyciu tabletek powinieneś pić kawę z umiarem.

6. Kawa redukuje stres, ponieważ jej picie powoduje zwiększone wytwarzanie przez organizm dopaminy i serotoniny, które są kluczowe dla dobrego samopoczucia. Nie tylko filiżanka kawy, ale nawet jej zapach potrafi łagodzić nerwy. To może wyjaśniać fakt, że kawosze rzadziej niż inni skarżą się na objawy depresji. Podobno picie od trzech do czterech filiżanek kawy dziennie zmniejsza o około 50% ryzyko przewlekłego stanu złego samopoczucia psychicznego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kawa bardzo skutecznie stymuluje też centralny układ nerwowy człowieka, ułatwiając utrzymywanie depresji na dystans.

7. Napar z ziaren kawowca pomaga też w redukcji wagi ciała. Po pierwsze, bardzo skutecznie eliminuje poczucie głodu. Po drugie, kiedy poziom leptyny w ciele jest niski, organizm zaczyna magazynować tłuszcz. To z kolei powoduje wzrost wagi. Jednak kawa znacznie podnosi poziom tego hormonu. Dlatego jej miłośnicy potrzebują więcej czasu, żeby przybrać na wadze. Jednocześnie ćwicząc fizycznie, szybciej osiągają zamierzony efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy