Ta sama kawa, różne ekspresy, różny smak

Rozumiem, że sposób parzenia kawy ma wpływ na jej smak. Oczywiście nie biorę nawet pod uwagę tzw. zalewajki, bo to już zupełnie inna kategoria, lecz ekspres automatyczny i przelewowy. Ku mojemu zdziwieniu różnica między obu naparami jest kolosalna. Zastanawiam się, od czego to zależy?

W tym artykule nawet nie będę się starał snuć teorii, skąd się bierze różnica bo po prostu nie mam na ten temat wiedzy. Liczę na Wasze wsparcie w tej materii. Możecie mi go udzielić w komentarzach na dole, zaraz pod artykułem. Ale najpierw chciałbym Wam opisać przykład, który tak mnie zaskoczył.

Jadąc na urlop w moje rodzinne strony zabrałem ze sobą paczkę kawy, którą pijam niemal na co dzień w swoim domu. Przygotowuję ją w automatycznym ekspresie ciśnieniowym. W ustawieniach charakterystyki naparu wybieram mocny smak i aromat, lecz mimo to kawa jest zawsze łagodna, z ledwie wyczuwalną kwasowością i ma bardzo stonowane działanie. Nie jestem po niej nadmiernie pobudzony, czuję się bardzo dobrze – mogę na przykład mocno skupić się na pracy.

Podczas mojego urlopu, tę samą kawę i z identycznej ilości zmielonego ziarna, co zwykle, przygotowałem w ekspresie przelewowym. Różnica była kolosalna. Kawa nie tylko była wyraźnie kwaśna i mocna, lecz również poczułem się po niej, jak czuje się każdy po nadmiernej dawce kofeiny. Wrażenia miałem na tyle kiepskie, że przez następne dwa tygodnie w ogóle zrezygnowałem z jej zaparzania.

Na czym może polegać różnica? Na wodzie, którą wlałem do ekspresu? Na tym, że zmielona kawa nie poddana była działaniu sprężonej pary wodnej? Rzeczywiście woda w stronach, w których byłem jest dużo twardsza od tej w moim miejscu zamieszkania. Ale czy to spowodowałoby aż taką różnicę?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie Wasze opinie na ten temat.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy