Podróże po kawowym świecie

Kostaryka i ziarna SHB

Peru – kawa z Andów

Uganda - kraj dzikiej Robusty

Uganda to jeden z najpiękniejszych afrykańskich krajów. Kraj gór i jezior. Miejsce dające schronienie bujnej florze i faunie, bezpiecznej dzięki powstaniu licznych parków narodowych. Jest to również kraj, który jako jedyny może się poszczycić naturalnie występującymi krzewami kawy odmiany Robusta.

Trochę nie tak odległej historii…

Pierwsze plantacje kawowców założono w Ugandzie w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Były to sprowadzone z Malawi odmiany Arabiki: Typica i Kent. Przez kolejne dziesięciolecia kraj, który nie wyspecjalizował się w żadnej z gałęzi przemysłu, zaczął odnosić sukcesy na polu uprawy drzewek kawy.

Począwszy od zamachu stanu generała Idi Amina, który ustanowił brutalną dyktaturę - ostatnie pięćdziesięciolecie to dla Ugandy trudny okres. Rządy szalonego generała (bo jak nazwać kogoś, kto zakłada kilt i każe nazywać się „ostatnim królem Szkotów” czy wyzywa na pojedynek bokserski królową Elżbietę II?) doprowadziły do kryzysu gospodarczego i chaosu obejmującego praktycznie wszystkie dziedziny życia Ugandyjczyków.

Obecnie Uganda podniosła się z kryzysu i jest jednym z czołowych producentów kawy na świecie. Uprawa kawowca daje zatrudnienie prawie 3 milionom mieszkańców tego kraju. Praktycznie całość zbiorów przeznaczana jest na eksport.

O ugandyjskiej kawie…

Uganda to najwyżej położony ze wszystkich krajów afrykańskich. Obecność masywów górskich o pochodzeniu wulkanicznym oraz wilgotny klimat podrównikowy sprawiają, że jest to miejsce sprzyjające zakładaniu plantacji kawowca.

Choć w kraju tym uprawia się Arabikę to przede wszystkim słynie on z ziaren Robusty. Ugandyjskie Arabiki opisać można jako aksamitne, pełne, harmonijne ale jednocześnie wyraziste w smaku, o charakterystycznym aromacie czekolady i śliwek. Od Robusty natomiast oczekiwać można pełnego smaku z wyczuwalną kwasowością i wysokiej zawartości kofeiny.

Jeżeli zaciekawił Was ten kraj, polecam film o dyktaturze Idi Amina pt. „Ostatni król Szkocji” z Forestem Whitakerem w roli tytułowej. Aktor otrzymał zresztą w 2007 roku szereg nagród za tę rolę, m.in. Oscara, Złoty Glob i BAFTA. Spodziewajcie się więc kawałka dobrego kina.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy