Co Twoja kawa mówi o Tobie? Wyniki badań

Co Twoja kawa mówi o Tobie? Wyniki badańFilozofowie podobno zwykle piją mocną i czarną. Espresso z papierosem to już niemal filmowy wątek. A co jeśli Twoje preferencje co do kawy naprawdę oddają to, kim jesteś? Badania naukowe dają podstawy myśleć, że jest to możliwe.

Dr. Ramani Durvasula, amerykańska psycholog kliniczna i specjalistka w zakresie psychologii żywienia przeprowadziła badanie na próbce 1000 osób regularnie pijących kawę. Wyniki i przebieg badania przedstawiła w swojej książce “Youare WHY You EAT: ChangeYour Food Attitude, ChangeYour Life”. Ankieta, której zostali poddani badani miała na celu osadzenie ich na skali klasycznych stylów osobowości i cech psychologicznych, takich jak introwertyzm i ekstrawertyzm, cierpliwość, perfekcjonizm, ciepło, czujność, wrażliwość i społeczna śmiałość. Badanym przedstawiono kilka scenariuszy dotyczących sytuacji z życia codziennego, np. jak podchodzimy do czekania w długich liniach, w jaki sposób planujemy kolację lub jak wyglądają nasze typowe weekendy. Uczestnicy zostali poproszeni o wybór podejścia i przebiegu konkretnej sytuacji, które najlepiej ich charakteryzuje. W ankiecie zapytano również, czy piją kawę i jaką zwykle zamawiają. Na podstawie zgromadzonych danych badacze mogli obliczyć, czy istnieją powtarzalne związki między konkretnymi psychologicznymi cechami a preferencjami co do kawy.

Co Twoja kawa mówi o Tobie? Wyniki badań

Co ankieta ujawniła na temat osobowości kawoszy? Badania wykazały, że osoby pijące czarną kawę były prostolinijne i racjonalne. Osoby wybierające kawę bez kofeiny, z mlekiem sojowy czy podwójną pianką cechuje potrzeba kontroli i drobiazgowość. Fani latte i kawy z mlekiem przejawiali zachowania neurotyczne i cenili sobie aprobatę innych. Amatorzy kawy rozpuszczalnej mieli tendencję do zwlekania i odkładania zadań na później, natomiast osoby, który najczęściej zamawiały słodkie napoje na bazie kawy to marzyciele o spontaniczności i wrażliwości dziecka. Szczegółowe wyniki przedstawia tabela. Jeśli pijesz dużo kawy w różnych odsłonach, odnajdziesz się w kilku kategoriach jednocześnie.

Typ kawy

Cechy osobowości

Zalety

Wady

Czarna kawa

Tradycjonalista („old-school”), purysta

Minimalista, skuteczny, cierpliwy

Częste zmiany nastroju, wybuchowy, lekceważący, ceni swoją rutynę, nie lubi zmian

Latte (lub po prostu kawa z mlekiem i/lub cukrem)

Poszukuje komfortu, ceni aprobatę innych, nie jest skryty, lubi osładzać życie przyjemnościami (tak jak gorycz kawy cukrem)

Ma czas dla innych, pomocny i oddany

Czasem daje się wykorzystywać, nie zawsze umie zadbać o swoje potrzeby

Mrożone i słodkie napoje kawowe

Odważny w społecznych sytuacjach, tworzy trendy, lubi próbować nowych rzeczy

Ciekawy świata, spontaniczny, obdarzony wyobraźnią

Czasem idzie na skróty, nie zawsze dokonuje zdrowych wyborów, lekkoduch

Bezkofeinowa/specyficznie zrobiona kawa, np. z mlekiem roślinnym

Lubi mieć wszystko pod kontrolą, perfekcjonista, może być postrzegany jako obsesyjny i samolubny, bardzo świadomy swojego wyglądu i zdrowia

Monitoruje swoje zdrowie, dokonuje zdrowych wyborów żywieniowych

Nadmiernie koncentruje się na regułach, kontroli i porządku; nadwrażliwy, często się martwi

Kawa rozpuszczalna

W pewnych kwestiach tradycjonalista, wyluzowany, często odkłada w czasie obowiązki (prokrastynuje)

Akceptuje życie takim, jakim jest; nie przywiązuje zbytniej uwagi do szczegółów

Czasem ma zbyt luźny stosunek do życia, zaniedbuje zdrowie, nie jest dobry w planowaniu

Jak zauważa dr Durvasula, pomimo interesujących i imponujących wyników badania, należy na nie patrzeć z przymrużeniem oka - „Nie jesteśmy bardziej definiowani przez nasze wybory co do kawy niż przez nasze znaki astrologiczne”. Część z nas rano będzie minimalistami (szybko przechylając mocne, czarne jak smoła espresso), żeby kilka godzin później, popijając latte czy cappuccino, stać się poszukiwaczami komfortu i przyjemności. Na pewno nasza osobowość nie zmienia się tak szybko, jak zmieniają się wybory co do kawy, ale jest to niewątpliwie ciekawe zestawienie. Decyzje, które podejmujemy w życiu codziennym, włączając w tym wybory co do kawy czy jedzenia, mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. Na co dzień wiele rzeczy wykonujemy mechanicznie, nie myśląc aktywnie o innych możliwościach czy sposobach wykonania. W rezultacie nasze wybory mogą czasami wydawać się mniej podobne do świadomych decyzji i bardziej przypominają coś, co nam się przydarza. I choć przyzwyczajenia czynią nasze życie przewidywalnym i bezpiecznym, warto czasem wyrwać się rutynie. Może kolejne zamówienie kawy może stać się Twoim małym polem do eksperymentu i próbowania nowych rzeczy poza swoją sferą komfortu, o ile masz taką potrzebę.

Co Twoja kawa mówi o Tobie? Wyniki badań

Źródło:

Waters, E. (2018). What Does Your Coffee Reveal about You?. Psych Central, dostępny 17 maja 2019, https://psychcentral.com/blog/what-does-your-coffee-reveal-about-you/

 

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy