Kawa z Togo?

Kawa z Togo?Afryka to kontynent kawą płynący, jednak nie słyszałam nigdy o kawie z Togo. Dlaczego miałoby jej zabraknąć akurat w tym afrykański kraju? Czy na wąskim pasku ziemi (szerokości 100 km) rosną w ogóle jakiekolwiek kawowce?

Odpowiedź jest prosta - tak, rosną. Co więcej, kawa, bawełna, orzeszki ziemne i orzeszki karite to główne produkty eksportowe tego kraju. Niestety ich eksport ogranicza się głównie do Holandii, Francji, Hiszpanii i USA. Nie znajdziemy ich zatem na sklepowych półkach w Polsce.

Togo to kraj bardzo słabo rozwinięty, jego burzliwe dzieje historyczne (wcale nie tak odległe) nie napawają optymizmem. Autorytatywny ustrój państwa sprawia, że wciąż łamane są podstawowe prawa człowieka.

Pomimo moich najszczerszych chęci - nie opiszę profilu smakowego kawy pochodzącej z tego zachodnio-afrykańskiego, niewielkiego kraju. Nie powiem również gdzie dokładnie uprawia się w tym kraju kawowce.

Jedyne czego się dowiedziałam to to, że ziarna z togijskich plantacji trafiają do mieszanek wypalanych przez palarnię Moka Efti S.p.A, która istnieje od 1930 roku a związana jest z Mediolanem. Ich marka Pitti Caffe jest obecna na czterech kontynentach, w trzydziestu krajach. W Polsce jest również dostępna a kilogram kawy kosztuje ok. 80 zł.

Ciekawostka!

Kawa to nazwa wioski w prefekturze Bimah, region Kara, znajdująca się w północno-wschodniej części kraju.

Jednak, drodzy Czytelnicy-kawosze, gdybyście akurat odwiedzali ten zakątek świata i natknęli się na tamtejszą kawę lub kawę eksportową w jednym z wyżej wymienionych krajów, podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i odczuciami pod poniższym artykułem. Będziemy Wam za to bardzo wdzięczni a nasz "kawowy świat" powiększy się o kolejny kawowy kraj.

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! :)


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy