Czy kofeina uzależnia?

Czy kofeina uzależnia?Kofeina zawarta między innymi w kawie należy do grupy alkaloidów – zasadowych związków chemicznych pochodzenia roślinnego, które w sposób często znaczący oddziałują na organizm ludzki. Do grupy tej zaliczamy np. kokainę, nikotynę, morfinę – oczywiście jeśli chodzi o siłę oddziaływania psychoaktywnego, spustoszenie w organizmie jak i poziom uzależnienia – kofeina ma się do nich nijak, jednak można sobie wyobrazić, że faktycznie tego typu substancje prowadzą do nałogu.

Nie demonizujmy kofeiny, gdyż nie jest ona tak niebezpiecznym psychostymulantem jak wyżej wymienione, nie jest też tak groźna dla zdrowia jak nikotyna. Jednak faktycznie, nadmierne jej spożywanie nie jest obojętne dla organizmu. Pomijając samą przyjemność, jaką niesie picie kawy z pewnością każdy na własnej skórze mógł przekonać się o jej innych, przydatnych właściwościach. Kofeina działa bezpośrednio na nasze receptory, pobudzając je do zwiększonej produkcji energii w komórkach. Ponadto po wypiciu małej czarnej odczuwamy przypływ koncentracji i jasności myślenia. Jest to z pewnością najpowszechniejszy i przy tym legalny psychostymulant na świecie.

Przedawkowanie kofeiny jest możliwe ale bardzo rzadkie. Jej dawka śmiertelna to 3200 mg. U osób, które przyjmują tę substancję regularnie w ilości ok. 600 mg na dobę można zaobserwować tzw. objawy odstawienne. Symptomy uzależnienia od tej substancji przypominają objawy, które są następstwem nerwicy lękowej tj. niepokój, zaburzenia snu, obniżenie nastroju, bóle głowy, drżenia i kurcze mięśni.

Osoby uzależnione „rzucając” kawę mogą spodziewać się nawet kilkutygodniowego okresu, w którym organizm będzie próbował pozbyć się nałogu. Odstawienie kofeiny spowodować może: bóle głowy, rozkojarzenie, senność, drażliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i oczywiście głód kofeinowy.

Choć wszystkie te niedogodności z czasem przemijają i uzależnienie od kawy nie jest niebezpieczne, warto dozować sobie ten napój aby zamiast szkód i dyskomfortu przynosił pozytywy, których kofeina niesie nieco więcej niż negatywów.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy