Coffea cannephora – Robusta

Coffea cannephora – RobustaRobusta przez większość konsumentów i specjalistów z całego świata do niedawna (w porównaniu do Arabiki) traktowana była po macoszemu. Zbyt wyrazisty, kwaśny i gorzkawy smak raczej męczył niż pieścił kubki smakowe. Obecnie Robusta zyskuje nowe rzesze fanów starających się nadać jej nowego, szlachetnego wymiaru. Podobno istnieją już miejsca, gdzie parzy się tylko i wyłącznie ziarna tego typu.

Pochodzenie i warunki upraw

Kawa Robusta została odkryta w Afryce dopiero w XIX w. Ze względu na to, że znaleziono jej drzewka w Kongo, można również spotkać się z określeniem kawa kongijska. Obecnie jej udział w rynku kawowym to ok. 20 – 29% a główni producenci to Wietnam, Uganda i Kamerun.

Robusta rośnie najlepiej na wysokościach do 700 m n.p.m., nie ma dużych wymagań glebowych i może być uprawiana w miejscach o dużym nasłonecznieniu i sporej wilgotności (ze względu na płytki system korzeniowy). Jeżeli chodzi o umiejscowienie plantacji nie ma to większego znaczenia, w porównaniu do Arabiki, uprawy Robusty zajmują kilkukrotnie większy areał. Kawa ta dojrzewa blisko rok, jednak krzewy są wysokie i bardzo wydajne (z jednego hektara upraw można uzyskać do 4 ton owoców), odporne na choroby i szkodniki, więc mimo jednokrotnego rocznego zbioru jest wdzięczną uprawą dla plantatorów.

Charakterystyka ziaren

Ziarna Robusty są mniejsze od ziaren Arabiki, jasnobrązowe, owalne z prostą bruzdą. Robusta zawiera dużą ilość kofeiny (1,8 – 4% - czym bije na głowę Arabikę). Jest to duży atut dla osób poszukujących w filiżance kawy przede wszystkim kopa energetycznego. Taka zawartość tego związku ma również inne znaczenie – to co przyciąga ludzi, odstrasza owady – stąd między innymi wcześniej wspomniana odporność na szkodniki.

Smak Robusty jest bardzo mocny, ostry, ziemisty i traktuje nasze zmysły intensywnie gorzkim posmakiem – to kolejna cecha nadana jej przez dużą zawartość kofeiny. Aromat natomiast w porównaniu do Arabiki jest dość nikły. Zaletą tych ziaren jest tworzenie na powierzchni naparu delikatnej pianki, zwanej „cremą”.

Wiele opinii świadczy na niekorzyść tej kawy, jako mało finezyjnej, nieszlachetnej, o płaskim, niezłożonym smaku. Jednak należy pamiętać o tym, że niektórzy konsumenci i smakosze cenią w kawie właśnie moc i goryczkę. Ponadto tak jak w przypadku Arabiki, możemy trafić na ziarna Robusty doskonałej lub naprawdę niskiej jakości. Istnieją również coraz częstsze opinie mówiące o tym, iż zła sława tej kawy wynika ze złego podejścia do jej uprawy. Robustę traktuje się jako odmianę przemysłową, wykorzystywaną głównie do produkcji kaw rozpuszczalnych i mieszanek. Producenci nie przywiązują wagi do jakości upraw, procesu obróbki i wypalania – tutaj rządzi ekonomia. Podobno jeżeli chcemy przyrządzić dobrą kawę z ziaren Robusty należy sięgnąć po ziarna z Ugandy i Zairu.

Najważniejsze odmiany

Robusta Indonezyjska – mocna kawa o dość niskiej kwasowości i dość dużej gęstości.

Robusta Wietnamska – kawa o intensywnym smaku i dużej mocy. Charakteryzuje ją średnia kwaskowatość i zrównoważony smak. Przeznaczona do mieszanek, określana jako kawa średniej klasy.

Robusta Ugandyjska – kawa o bogatym, pełnym smaku, o przeciętnej kwaskowatości, wysokiej równowadze i dużej zawartości kofeiny.

India Robusta Cherry AB – specyficzny gorzko – cierpki a nawet pikantny smak i mała kwasowość to główne cechy tych ziaren. Przez wielu uważana za najlepszą Robustę na świecie.

Fot.1. Ziarna robusty zawieraja więcej kofeiny niz ziarna arabiki.

 

Tak jak w przypadku każdego produktu – jeżeli chcemy przekonać się o jego wartości, tudzież jej braku, najlepiej wypróbować go na własnej skórze (w tym przypadku języku). Obecnie wiele palarni oferuje mieszanki kawowe o różnej zawartości ziaren Robusty jak również czystą jej postać. Warto poeksperymentować, może ktoś odkryje w sobie miłośnika tej mniej docenianej kawy.

Perspektywy dla uprawy kawowca na świecie nie są optymistyczne. Być może wkrótce plantatorzy będą zmuszeni „dopieścić” uprawy Robusty przenosząc je na wyższy poziom jako drzewka bardziej odporne na warunki klimatyczne i mające większe szanse przetrwania.

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy