Działanie kawy na niektóre ludzkie organy

Działanie kawy na niektóre ludzkie organyJeśli zastanawiasz się, jakie skutki wywołuje spożywanie kawy na żołądek, mięśnie, nerki lub inne ważne organy w Twoim organizmie, w tym artykule znajdziesz przystępne informacje na ten temat.

Jama ustna

Smak kawy rozwija się w kubkach smakowych znajdujących się na języku. Składają się na niego kwasy, goryczka, ale i ponad osiemset naturalnych aromatów. W rzeczywistości nie są one wyczuwane w ustach, lecz w nosie, dokąd przedostają się przez tylną części gardła.

Żołądek

W ciągu 30 minut od wypicia kawy kofeina jest wchłaniana w żołądku i jelicie cienkim, a następnie rozprowadzana po całym organizmie. Przy okazji warto zaznaczyć, że kawa filtrowana lub espresso po kolacji nie pomagają w opróżnieniu żołądka, lecz przyspieszają procesy trawienne. To powoduje u części osób o wrażliwym żołądku dyskomfort spowodowany wydzielaniem się większej ilości kwasu solnego.

Krew

Składniki kawy występują we krwi tylko w postaci metabolitów przenoszonych przez krwiobieg do różnych części organizmu. Inaczej jest tylko w przypadku kofeiny, która ma bardzo wysoką biodostępność i już po około 30 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi.

Mózg

Kofeina swobodnie pokonuje barierę mózg-krew i wpływa na centralny układ nerwowy. Dzieje się tak ponieważ jest podobna w budowie do przewodnika adenozyny, odpowiedzialnej za ograniczenie zmęczenia organizmu i mającej wpływ na przekazywanie substancji pobudzających, takich jak dopamina i noradrenalina, które zajmują określone receptory i aktywują je. Kofeina działa jak antagonista adenozyny, ponieważ zajmuje tylko te jej receptory, które nie są aktywowane. W wyniku tego ścieżki neuronowe nie dostają sygnału do zatrzymania i kontynuują pracę.

Serce

Kofeina stymuluje uwalnianie hormonów stresu, tj. kortyzolu i adrenaliny. W rezultacie serce bije szybciej, wzrasta puls, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Podane objawy z medycznego punktu widzenia nie wzbudzają wątpliwości. Większość ostatnich badań nie potwierdza związku między konsumpcją kawy a chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Muskuły

Wpływ kofeiny na wyniki sportowe badano wiele razy i z różnym skutkiem. Z pewnością kofeina w pewnych warunkach może pomóc w osiąganiu lepszych wyników sportowych, chociaż od 2004 roku nie jest już na liście dopingowej Komitetu Olimpijskiego. Uważa się, że witamina B3, która też występuje w kawie, działa pobudzająco na mięśnie. Przedostaje się do krwi prawie tak samo szybko jak kofeina i bierze udział w przemianach metabolicznych uwalniających energię.

Oskrzela

Kofeina działa jako środek rozszerzający naczynia krwionośne w systemie oskrzeli płucnych. Pod jej wpływem mięśnie oskrzeli rozluźniają się, przez co oddychanie jest łatwiejsze. Kofeina i substancje pokrewne są często podawane wcześniakom jako środek terapeutyczny do wspomagania oddychania.

Nerki

Z powodu krótkotrwałego pobudzania funkcji nerek przez kofeinę, w organizmie wytwarza się więcej moczu. Jednak efekt ten bardzo szybko mija. Zatem nawet długotrwałe picie kawy nie ma wpływu na odwodnienie organizmu.

Jelita

Zawarte w kawie garbniki, które odpowiadają za gorzki i kwaśny smak, działają na perystaltykę jelit wzmagając ruchy robaczkowe. Stymulują również wydzielanie żółci, co również przyspiesza proces trawienia. Ponadto przypuszcza się, że melanoidyny będące złożonymi substancjami wielkocząsteczkowymi którym kawa zawdzięcza swoją barwę, mają pozytywny wpływ na zdrowie jelit.

Wątroba

Nie tylko antyoksydanty (przeciwutleniacze), ale także takie diterpeny jak kafeol i kafestol pełnią ważną funkcję ochronną komórek wątroby. Zatem mają one duży wpływ na cały organizm, gdyż właśnie wątroba jest najważniejszym organem odtruwającym. Co do samej kofeiny, to okres jej półtrwania w organizmie zdrowej dorosłej osoby zajmuje od dwóch i pół do pięciu godzin. Przy czym kawas moczowy nie jest ani pośrednim ani końcowym produktem jej matabolizacji. Na podstawie tego można więc stwierdzić, że kofeina nie wykazuje negatywnego oddziaływania na dnę moczową.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy