Kubki z fusów – nowy trend w świecie kawy

Ekologiczne naczynia wykonane z naturalnych materiałów Ekologiczne naczynia wykonane z naturalnych materiałów nie są niczym nowym. Producenci prześcigają się w ofercie recyklingowych opakowań, a w gastronomii coraz częściej spotkać można „jadalne” opakowania wykonane z roślin, np. talerze i sztućce z otrąb pszennych, które odmieniły nasze podejście do naczyń jednorazowych. W branży kawowej także zapowiada się rewolucja – berliński start-up Kaffeform zaproponował kubki zrobione w 100% z kawowych fusów!

Kubki z fusów kawy to odpowiedź na globalny wzrost spożycia kawy. W wielu krajach kawa jest nie tylko napojem, ale elementem kultury, stylu życia, budowania relacji w pracy i w życiu prywatnym. Oznacza to także, że wzrasta ilość wyrzucanych pozostałości po zaparzeniu kawy. Czy można zrobić z nimi coś kreatywnego? Berliński start-up Kaffeform wychwycił ten problem i zaproponował innowacyjną technikę recyklingu, a właściwie upcyklingu fusów po zaparzeniu kawy – tworzenie z nich kubków, które można wykorzystać tak do kawy, jak i innych napojów. Pomysł ten – oryginalny i ekologiczny wdarł się przebojem do branży kawowej, rzucając nowe światło na produkcję w pełni ekologicznych naczyń.

Kubki z fusów – skład i produkcja

Wszystkie produkty firmy Kaffeform składają się ze zużytych fusów kawy oraz innych odnawialnych zasobów roślinnych utwardzonych biopolimerami. Są lekkie, ale wciąż wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Wbrew pierwszemu wrażeniu, nie są to produkty jednorazowe! Można myć je w zmywarce, są odporne na zgniatanie i złamanie, mają także wysokie właściwości izolacyjne. Są oczywiście przeznaczone do przechowywania żywności, głównie kawy, ze względu na delikatny posmak i aromat kawy, którego może nabrać napój w nich przechowywany. Ich ogromnym autem jest 100%-owe pochodzenie z recyklingu oraz brak wykorzystywania jakichkolwiek substancji toksycznych w procesie produkcji. Są reklamowane jako produkty odpowiednie dla wegan i osób, którym zależy na etyce w przemyśle. Teksturą fusowe kubki przypominają nieco drewno lub sklejkę, a ich produkcja polega na formowaniu naturalnej masy złożonej ze zmielonej kawy, drobin drewna i naturalnego kleju, a następnie wtryskiwaniu jej w odpowiednie formy.

Kubki z fusów – ile to kosztuje?

Kubki z fusów są dostępne w wielu kształtach i wielkościach, ich ofertę i specyfikację znajdziesz na stronie internetowej i w sklepie online Kaffeform. W tej chwili (2019) dostępne są filiżanki do espresso (14.90 euro), cappuccino (19.90 euro), latte (22.90 euro) oraz kubek do kawy na wynos z wieczkiem (14.90 euro). Jest to oferta skierowana zarówno do kawiarni i restauracji, jak i klientów indywidualnych. Ceny są dość wysokie w porównaniu do standardowych naczyń, jednak Kaffeform przekonuje, że ich innowacyjna, przyjazna środowisku technologia oraz zrównoważony sposób produkcji są warte tej ceny.

Innowacja roku 2018

Recyklingowe kubki z fusów podbiły już kawiarnie i serca kawoszy w Berlinie. W 2018 roku firma Kaffeform otrzymała nagrodę Red Dot – jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie design’u i innowacji. Na uwagę zasługuje nie tylko innowacyjność produktu, ale także etyka produkcji. Firma Kaffeform działa w Niemczech. Codziennie specjalny kurier (na rowerze, eko-profil firmy zobowiązuje!) zbiera pozostałości kawy z berlińskich palarni kaw i kawiarni i przewozi je do warsztatu, gdzie są suszone i poddawane kolejnym etapom obróbki. W małych zakładach w innych miejscowościach materiał jest następnie mieszany i formowany w filiżanki do kawy. Po powrocie do warsztatu w Berlinie kubki otrzymują swój ostateczny szlif, są pakowane i wysyłane do kawiarni, sklepów i klientów na całym świecie. Czy przebojem wejdą także do polskich kawiarni? Ich elegancki i ekologiczny design daje powody myśleć, że mają na to spore szanse.

Kubki z fusów kawy to odpowiedź na globalny wzrost spożycia kawy.

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy