English Johnny – kawiarnia z brytyjską duszą

English Johnny – kawiarnia z brytyjską dusząJedno z pierwszych skojarzeń dotyczące Wielkiej Brytanii, jakie nasuwa się na myśl to herbata i związany z nią zwyczaj „tea time”, czyli jedzenia skromnego posiłku około godziny 17, okraszonego piciem tego pysznego wywaru. Są jednak miejsca, gdzie angielski klimat kojarzony jest nie tylko z herbatą, ale także z kawą. Jednym z nich jest poznańska kawiarnia „English Johnny”, której to sympatyczni właściciele mają w swoim menu nawet kawę sygnowaną własnym logo kawiarni.

Dlaczego English Johnny?

Zacznijmy od wyjaśnienia skąd w stolicy Wielkopolski pomysł na angielską kawiarnię. Niezbędne do tego jest przedstawienie włodarzy, czyli polsko-brytyjskiego małżeństwa –Grażyny i Johna Craiggs. Pani Grażyna to rodowita poznanianka, która odkąd sięga pamięcią, marzyła o otworzeniu w rodzinnym mieście kawiarni. „Johnny” to z kolei przedstawiciel północnej Anglii, a dokładnie miasta Newcastle, który od pewnego czasu już na stałe mieszka w naszym kraju. Oboje zapragnęli mieć coś wyjątkowego. Coś, co będzie sprawiało im przyjemność każdego dnia. Wiedzieli doskonale, że do Poznania przybywa coraz więcej obcokrajowców, między innymi „wyspiarzy”, którzy to upatrują sobie konkretne miejsca, a następnie chętnie do nich wracają. Wszystkie te czynniki złożyły się na to, że 5 maja 2016 roku przy ulicy Kościuszki 73 powstała pierwsza w Poznaniu typowo brytyjska kawiarnia „English Johnny” – wspólne dzieło Grażyny i Johna.

Fot.1. Właściciele – od lewej Pani Grażyna i John, świętujący drugie urodziny lokalu

Wewnątrz lokalu można znaleźć elementy charakterystyczne dla Poznania, a także Newcastle. Zaraz po przekroczeniu progu, gościom ukazują się dwa malowidła przedstawiające z jednej strony symbol Poznania, czyli trykające się koziołki, a tuż obok nich „Angel of the North”, charakterystyczną rzeźbę z regionu, gdzie leży Newcastle. Ponadto na ścianie nad ladą można dostrzec dwa zegary – jeden, który odmierza czas w Polsce, a drugi w Anglii. Przestrzeń w środku wypełniają fotele, krzesła i stoliki, które pomalowane są w kolory flagi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. W okresie od maja do października czynny jest także ogródek, gdzie można zrelaksować się i na świeżym powietrzu korzystać z przygotowanych przez kelnerów dobroci.

Własna kawa i nie tylko

Mimo, iż lokal istnieje niewiele ponad dwa lata, to cały czas rozwija się i dostarcza nowości swoim klientom. Ostatnią z nich jest własny gatunek kawy (swojej receptury i nazwy), parzony specjalnie dla lokalu przez jedną z poznańskich palarni. Odpowiednio dobrane i należycie wypalone oraz zmielone ziarna arabiki i robusty, przygotowywane w ekspresie przez wyszkolone basistki dają gwarancje, że czeka nas coś niezwykłego. Gdyby komuś było mało, istnieje możliwość kupna 250-gramowego opakowania z ziarnami i degustacji trunku w domowym zaciszu.

Fot.2. „English Johnny Coffee” staje się znakiem rozpoznawczym lokalu

„English Johnny Coffee” to nie jedyny rodzaj kawy podawany w lokalu. Na gości czekają klasyczne biała i czarna, cappuccino, caffe latte, espresso, mrożona podawana z lodami i bitą śmietaną czy specjalna „dla zakochanych”. Do kawy idealnym rozwiązaniem będzie wybór czegoś słodkiego, a i tego w lokalu pod dostatkiem – od tart po serniki i ciasta z dużą ilością kremu.

Jako że nie samą kawą i słodkościami człowiek żyje, w menu znajdziemy także coś konkretniejszego. Dla chcących zaspokoić na szybko pragnienie lokal oferuje 35 gatunków piwa, w tym (a jakże…) piwo własnej marki - 303 I.P.A. Posiłki serwowane są przez cały dzień, niezależnie czy poprosimy o zestaw śniadaniowy, zupę, makaron czy specjalność zakładu- „Burger Johnna”.

Miejsce dobre dla wszystkich

„English Johnny” to kawiarnia otwarta na wszelakie inicjatywy i rozrywki. Bardzo często można tu spotkać studentów Uniwersytetu Muzycznego, znajdującego się w niedalekiej lokalizacji. Co jakiś czas, organizowane są koncerty młodych artystów wywodzących się z tej uczelni, którzy dzięki uprzejmości właścicieli mogą zaprezentować swoje ponadprzeciętne umiejętności. Ponadto, co roku, 1 października w dzień inauguracji roku akademickiego, każdy kto zakupi przynajmniej jedną butelkę piwa, otrzymuje kupon i ma szansę wziąć udział w specjalnym konkursie, gdzie losowane są nagrody. Do wygrania są między innymi wejściówki do Teatru Nowego bądź talony do wykorzystania na pozycje z menu kawiarni.

Kafejka znana jest także sympatykom wydarzeń sportowych. Podczas dużych turniejów piłkarskich lokal pęka w szwach w trakcie meczów z udziałem reprezentacji Polski czy Anglii. Atmosfery tego miejsca mogą wówczas pozazdrościć niejedne typowe puby sportowe, co może z całą pewnością potwierdzić autor tego wpisu :)

Podczas dnia panuje natomiast bardziej spokojny klimat, dający możliwość popracować w kawiarni tym, którzy mogą pozwolić sobie na pracę zdalną. Lubiący czytać i znający język angielski znajdą kilka ciekawych książkowych pozycji (polecam kryminały Harlana Cobena) oraz gazety, które dostarczają osoby wracające z Wysp. Z kolei ci, którzy chcą podszkolić się w angielskiej mowie, mogą zgłosić się do Johna, który bez problemu znajdzie dla każdego czas i porozmawia na każdy dowolny temat w języku Shakespeare’a.

Co jakiś czas organizowane są także specjalne wieczorki, gdzie miłośnicy kawy mogą spotkać się i wypróbować kilka jej rodzajów podczas degustacji.

Mimo że na mapie Poznania aż roi się od kawiarni, to ciężko znaleźć miejsce, gdzie właściciele są tak przyjaźnie nastawieni do gości, jak w „English Johnnym”. Jest to opinia, którą myślę, potwierdzi każda osoba, która chociaż raz postawiła nogę wewnątrz lokalu. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się. Pani Grażyna z „Johnnym” już na Ciebie czekają :)

Autor artykułu:
Piotr Dębowski

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: piotr@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie!


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy