Gorzka kawa z kubka „Polska Walcząca”

Gorzka kawa z kubka „Polska Walcząca”Ten artykuł nie będzie neutralny poglądowo, bo chcę się w nim rozprawić z głupią modą, nazywaną celnie przez niektórych popnacjonalizmem. Nie chcesz, nie czytaj...

Interesuję się historią. Zostało mi to po serialu „Czterej Pancerni i pies”i zabawach żołnierzykami w dzieciństwie. Potem były studia w IHUW, itd. Nigdy nie przepadałem za beletrystyką. Zawsze wolałem literaturę faktu. Nie pochłaniały mnie powieści tak, jak monografie historyczne. Budowały moją wiedzę i poglądy. Nie jestem zawodowym historykiem pomimo mojego wykształcenia. Uważam jednak, że miałbym coś do powiedzenia w wielu dyskusjach na temat przeszłości. Dotyczy to również Powstania Warszawskiego.

Zaledwie wczoraj obchodziliśmy 73 rocznicę jego wybuchu. Pewnie widzieliście w przekazach telewizyjnych te tłumy osiłków na ulicach stolicy. Ogolone głowy, w rękach dymiące na czerwono race, na koszulkach symbole Polski Walczącej. Tak oto uczcili początek krwawej insurekcji, czyli godzinę „W”. Głośne okrzyki, flagi narodowe zamiast barw klubowych – prawie jak na meczu ligowym. Tylko kontekst skrajnie różny, bo pomijając heroizm tych, którym oddaje się cześć, bardzo przygnębiający – pełen zgliszcz i dziesiątków tysięcy ofiar. A w tle cwaniaczki zacierające ręce z pieniędzy, które zarabiają na tej chucpie, opylając „narodowe gadżety” ludziom pozbawionym takiej refleksji. Wiecie co o nich sądzę? To zwykłe hieny cmentarne.

Gdyby ktoś podarował mi kubek z powstańczą kotwicą i postprodukcją czarno-białej fotografii młodych żołnierzy AK na ulicznej barykadzie, natychmiast bym go przeprosił i oddałbym mu go z powrotem. A jeśli nawet nie zdobyłbym się na taki manewr i go przyjął, to schowałbym go na dnie najgłębszej szuflady. Jak można robić biznes na około 200 tysiącach ofiar cywilnych i 16 tysiącach poległych powstańców, zburzonym mieście, wypalonych do cna dobrach polskiej kultury. Wstydźcie się!

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy