Jaka powinna być kawa espresso według standardów INEI?

Sumą wszystkich niezbędnych parametrów i wymagań, jakim musi podlegać prawidłowy proces parzenia kawy espresso jest jej ostateczny smak, aromat i wygląd.

Instytut INEI w porozumieniu z instytucjami International Institute of Coffee Tasters oraz Taster Study Center przeprowadził tysiące badań zarówno konsumenckich jak i laboratoryjnych, mających na celu wyznaczenie najlepszych parametrów kawy i ich zależności pomiędzy sobą. Wyniki tych badań określiły definicję najwyższej jakości espresso, co zostało ujęte na poniższym diagramie.

Na ogólne doznanie smakowe kawy wpływ ma wiele czynników: faktura naparu, intensywność aromatu, body, intensywność koloru, intensywność wypalenia ziaren kawy, gorzkość, kwaskowatość i cierpkość. Jak widać, najważniejsze w ocenie kawy są faktura, body i intensywność aromatu. Kawa powinna być jedwabiście kremowa i gęsta oraz pozostawiać przyjemny aftertaste. Bogactwo olejków eterycznych powinno być z łatwością wyczuwalne. Nie bez znaczenia pozostaje kwaskowatość oraz gorzkość kawy, których niewielka odczuwalność w kawie jest dopuszczalna a nawet konieczna. Proporcje słodkości, kwaskowatości i goryczy powinny być zbalansowane. Natomiast najmniej pożądaną odczuwalną składową smaku kawy jest cierpkość. Ale przede wszystkim, kawa powinna nam po prostu smakować.

Wróc do artykułu Wpływ jakości wody na smak kawy Przejdź do artykułu Crema - czym jest, jak powstaje i jak powinna wyglądać ta idealna?

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! :)


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy