Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe (ziarnista) - recenzja

Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe (ziarnista) - recenzjaKolejną kawą z palarni Manufaktury Kawy, którą mam przyjemność recenzować jest kawa z Brazylii Mogiana Cooxupe. Jest to kawa specialty, 100% Arabika, o umiarkowanej intensywności i bardzo małej kwasowości. Jak smakuje przygotowana w domu? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Charakterystyka kawy według opakowania:

Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe to kawa średnio palona, przeznaczona przede wszystkim do parzenia espresso. Można z powodzeniem zaparzyć ją we włoskiej kawiarce, we French pressie, czy w tradycyjnym tygielku. Nazwa pochodzi od nazwy regionu oraz spółdzielni lokalnych plantatorów kawy. Na stronie Manufaktury Kawy można znaleźć następujące informacje, “Historia Regionalnej Spółdzielni Producentów Kawy Cooxupe sięga 1932 roku. Obecnie 95% jej członków to drobni rolnicy żyjący z rolnictwa rodzinnego. Spółdzielnia posiada swój kodeks etyczny oraz strukturę wsparcia, która pozwala małym producentom uczestniczyć w programach zrównoważonego rozwoju. Oferowana przez nas kawa pochodzi z 6 plantacji: São Sebastião da Grama, São José do Rio Pardo, Pirassununga, Mococa, Franca oraz Batatais.Mogiana jest jednym z bardziej liczących się regionów uprawy kawy w Brazylii.” Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe ma cechować się łagodnym smakiem i wyjątkowo niską kwasowością. Według informacji producenta, odnajdziemy w niej smaki białej czekolady, migdałów i karmelu. Ponadto, sposób jej obróbki pozwala na zachowanie naturalnej słodyczy ziaren.

Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe (ziarnista) - recenzja

Charakterystyka kawy (subiektywna):

  • 1. Opakowanie

Korzystam z próbek przesłanych w strunowych woreczkach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia ponowne zamknięcie, a także zabezpiecza aromat kawy i chroni ją od wpływu światła. Kawy w pełnowymiarowych paczkach są zapakowane w ten sam sposób. Na estetycznej etykiecie znajduje się logo producenta, a także sporo informacji o produkcie. Wszystkie produkty Manufaktury Kawy mają ładne, minimalistyczne opakowania z kolorowym akcentem, innym na każdej kawie, dzięki czemu łatwo je rozróżnić. Każdą kawę można zamówić w opakowaniu plastikowym lub w wersji eko – papierowym, także ze strunowym zamknięciem. Są dostępne w opakowaniach 250 g, 500 g oraz 1 kg. Jeśli nie możesz zdecydować lub chcesz spróbować kilku kaw, zachęcam do zamówienia 50g-owych próbek. Kupując kawę na stronie internetowej można od razu wybrać, jakim sposobem będzie parzona.Dzięki temu otrzymamy ziarna o odpowiednim poziomie zmielenia.

Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe (ziarnista) - recenzja

  • 2. Aromat

Aromat kawy Brazylia Mogiana Cooxup mnie nie zachwycił. Jest nieco tytoniowy, kojarzy się z popiołem i gorzkością. Nie przypadł mi do gustu, podobnie jak odczucie, jakie napar pozostawia w ustach. Jest dość ciężkie, częste w przypadku kaw średnio i mocno palonych.

  • 3. Smak

Według informacji producenta kawa Brazylia Mogiana Cooxup jest bardzo mało kwasowa (1/5 w skali Manufaktury Kawy) oraz średnio intensywna w smaku (3/5). I tak rzeczywiście jest. Kawa ta ma delikatny smak, łagodny i w ogólnie nie kwaśny. Pozostawia nieco gorzki posmak, który łączy się w “tytoniowym” aromatem. Kawa posmakuje tym, którzy lubią gorzkie, wyraźne smaki. Zaparzona w kawiarce nie miała zupełnie żadnych słodkich nut, o których wspomina producent.

  • 4. Cena do jakości

Kawa Brazylia Mogiana Cooxup kosztuje od 7 zł za próbkę o wadze 50 g, do 91 zł za 1 kg. Można ją zamówić w wersji ziarnistej lub mielonej na różne sposoby, w zależności od ulubionego sposobu parzenia. Jest to jedna z ulubionych przez klientów kaw, dlatego często można kupić ją w promocji. Wtedy cena za 1 kg spada nawet do 68 zł. Moim zdaniem kawa ma dobrą jakość, ale nie kupiłabym jej w pełnej cenie, w promocji owszem. Warto pamiętać, że kupując ten produkt wspieramy lokalne przedsiębiorstwa - kooperatywę farmerów w Brazylii oraz łódzką palarnię kawy.

Kawa Brazylia Mogiana Cooxupe (ziarnista) - recenzja

Subiektywna ocena w skali 1-10

Kawa Brazylia Mogiana Cooxup dostaje ode mnie 7 punktów. Doceniam jej klasyczny smak, jednak tytoniowy aromat i ciężka cielistość zupełnie nie przypadły mi do gustu. Jest to kawa, która świetnie sprawdzi się do espresso. Działa pobudzająco i energetyzująco. Produkt ma piękne opakowanie ze sporą ilością informacji o pochodzeniu, sposobie obróbki i rekomendacji co do parzenia. Jest to kawa, którą z pewnością warto podarować jako prezent, zwłaszcza osobom, które lubią tradycyjnie mocno paloną kawę, w stylu włoskiego espresso.

 

 

Autor: Emilia Pawłusz


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy