Kawa „fair trade” - Przewodnik konsumenta

Przwodnik po kawie FairTradePodobnie jak certyfikacja ekologiczna, certyfikacja sprawiedliwego handlu pozwala poznać historię produktu od uprawy po dystrybucję. Produkty z certyfikatem sprawiedliwego handlu pochodzą z całego świata, ale mają wspólną historię. Rolnicy, którzy uprawiają kawę w ramach spółdzielni sprawiedliwego handlu, otrzymują uczciwą cenę, na czym korzystają ich społeczności, lokalna gospodarka i środowisko naturalne.

Czym jest kawa fair trade?

Logo “fair trade” jest znane większości z nas z różnych produktów spożywczych. Możemy znaleźć je także na kawie. Kawa sprawiedliwego handlu to taka, która została wyprodukowana zgodnie ze standardami fair trade i została certyfikowana przez specjalne organizacje, które tworzą partnerstwa handlowe oparte o dialog, przejrzystość procesu produkcji i szacunku. Założeniem fair trade jest osiągnięcie większej równości w handlu międzynarodowym. Partnerstwa te przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, oferując plantatorom kawy sprawiedliwe (a przynajmniej korzystniejsze) warunki handlowe. Organizacje sprawiedliwego handlu wspierają producentów i zrównoważone, ekologiczne praktyki rolnicze. Monitorują, czy do pracy wykorzystywane są dzieci i czy występuje praca przymusowa. Oprócz kawy, inne popularne produkty znakowane i promowane pod marką Fair trade to kakao, banany, kwiaty, herbata i cukier.

Certyfikat sprawiedliwego handlu

Na świecie istnieje kilka organizacji zajmujących się sprawiedliwym handlem. W 1997 cztery z nich stworzyły Fairtrade International (w przeszłości funkcjonowała pod nazwą Fairtrade Labelling Organization) jest głównym organem zarządzającym systemem fairtrade.

Inna ważna organizacja związana z fair trade to FLOCERT. Jest to główny niezależny podmiot certyfikujący Fair trade, który kontroluje producentów i handlowców pod kątem zgodności ze standardami Fair trade.Przewodnik od A do Z po kawie Fair Trade

Fair trade – korzyści dla plantatorów i konsumentów

Konsumenci są istotną częścią Fairtrade. Każdy wybrany przez ciebie produkt lub kampania Fair trade, którą wspierasz, umożliwia rolnikom i pracownikom inwestowanie w ich życie i większą kontrolę nad ich przyszłością.

Dla rolników i pracowników upraw kawy Fair trade oznacza:

  • Ceny mające na celu pokrycie średnich kosztów zrównoważonej produkcji kawy - zapewnia to ekonomiczne bezpieczeństwo w sytuacji, gdy np. spada cena kawy;
  • Fair trade Premium - rolnicy otrzymują dodatkową sumę pieniędzy na inwestowanie w wybrane przez nich projekty biznesowe lub społeczne;
  • Godne warunki pracy i zakaz dyskryminacji, pracy przymusowej i pracy dzieci;
  • Dostęp do kredytu zaliczkowego przed czasem zbiorów;
  • Możliwość strategicznego planowania na przyszłość, która wynika z bezpieczeństwa ekonomicznego i stałych, dobrych relacji z klientami.

Kawa na świecie rośnie w specyficznym klimacie, który można znaleźć tylko w regionach w pobliżu równika. Niestety wiele krajów, w których panuje ten klimat (od Ameryki środkowej, przez Afrykę równikową i Azję południowo-wschodnią), boryka się z niepewnością gospodarczą z powodu niestabilności rządów lub innych czynników gospodarczych i politycznych. Kawa jest drugim (ustępuje jedynie olejowi) najczęściej eksportowanym towarem z tych rejonów świata do krajów rozwiniętych. Wysoki popyt na kawę w Ameryce Północnej i Europie stwarza rolnikom w krajach rozwijających się możliwość rozwoju ekonomicznego i społecznego. Oznacza to, że konsumenci w Europie, w tym Polsce, mają realny wpływ na warunki pracy, płace i przyszłe perspektywy plantatorów kawy.

Ceny kawy sprawiedliwego handlu

W krajach produkujących kawę pojedynczy rolnicy często łączą siły i działają w ramach lokalnych spółdzielni. Spółdzielnie te mogą sprzedawać swój produkt bezpośrednio firmom i dystrybutorom kawowym z Ameryki Północnej i Europy. Firmy te wspólnie z rolnikami wypracowują cenę, która będzie obowiązywała obie strony, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wartość rynkowa i wydatki operacyjne. Po uzgodnieniu zrównoważonej ceny firma płaci spółdzielni za część kosztów zamówienia z góry. Dzięki przedpłacie rolnicy mają środki na pokrycie wydatków do czasu sfinalizowania całości zamówienia i drugiej transzy wynagrodzenia.

Podobnie do rolnictwa ekologicznego, które musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju, koszt produkcji kawy fair trade jest wyższy niż kawy konwencjonalnej. Co więcej, sprzedawcy kawy nie są ograniczeni przez organizacje Fair trade w kwestii ceny sprzedaży certyfikowanej kawy. Innymi słowy, mogą narzucić na nią taką marżę, jaką chcą.

Przewodnik od A do Z po kawie Fair Trade

Dlaczego warto kupować kawę Fair Trade?

Dlaczego sprawiedliwy handel jest ważny z perspektywy konsumenta? W miarę jak konsumenci stają się bardziej świadomi problemów w krajach rozwijających się oraz konsekwencji nieetycznych praktyk handlowych, coraz więcej osób uważnie analizuje, gdzie i na co wydają pieniądze. Kupno jednej paczki kawy nie zmieni świata, jednak faktem jest, że zbiorczo, poprzez swoje decyzje zakupowe konsumenci mają ogromną moc dokonywania pozytywnych zmian. Im więcej osób zacznie wybierać marki kawy certyfikowane jako produkty sprawiedliwego handlu, tym bardziej firmy będą zmuszane do stosowania etycznych praktyk biznesowych. Zapewniając rolnikom godziwą płacę, zakazując pracy dzieci i wprowadzając zrównoważone regulacje, stowarzyszenia sprawiedliwego handlu promują zdrowszy i szczęśliwszy styl życia dla społeczności w krajach rozwijających się.

Podczas gdy celem sprawiedliwego handlu jest poprawa życia ludzi, dużym bonsuem jest także to, że kawa produkowana w warunkach sprawiedliwego handlu jest często lepszej jakości niż standardowe kawy z konwencjonalnych upraw. Dążenie do zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem środowiska nie tylko chroni rolników przed szkodliwymi chemikaliami, ale daje zbiory lepszej jakości. Kawa sprawiedliwego handlu nie tylko wspiera rolników w krajach rozwijających się, ale także świetnie smakuje.

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy