Kawa na kaca – pić czy się wstrzymać?

Kawa na kaca – pić czy się wstrzymać?Znamy to nieprzyjemne uczucie na drugi dzień po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Staramy się wtedy leczyć nasz organizm, czym tylko się da, żeby ukrócić męki. Niektórzy z nas sięgają po kawę, ale czy jest to dobry pomysł?

Kac jest niczym innym, jak odwodnieniem organizmu. Do tego zmęczona wątroba przetrawia alkohol wydzielając kwas mrówkowy, co daje objawy złego samopoczucia. Nie każdy organizm jest taki sam. U jednego efekty „przedawkowania” są lżejsze, u innego cięższe. Wszystko zależy od ogólnej kondycji człowieka wynikającej z diety, ilości ruchu na co dzień czy częstotliwości spożywania alkoholu. Najważniejsze, nawet kiedy kac jest nie do zniesienia, żeby nie panikować. Wszystko będzie dobrze.

Czym się ratować? Niejeden fizjolog powiedziałby wprost: nie oszukujmy się, najlepszym lekarstwem na kaca jest czas i woda – dużo wody. Są jednak pewne sposoby, które potrafią nie tyle złagodzić, co skrócić ów nieprzyjemny stan. To, np.: długi i spokojny spacer, który pobudzi metabolizm. Można go poprzedzić pierwszym śniadaniem z jajecznicy, a drugim z banana. Pokarmy te dostarczą organizmowi sporo witamin i minerałów, a także uzupełnią „wypalony” wieczór wcześniej cukier. A co w takim razie z kawą?

Tutaj zdania są podzielone. Kawa, jak powszechnie wiadomo, jest napojem mocno moczopędnym. Zatem nawet intuicja podpowiada, że podczas odwodnienia organizmu, może pogłębiać lub podtrzymywać ten stan. Mimo tego wielu imprezowiczów chętnie po nią sięga na drugi dzień. Twierdzą oni, że pomaga im wytrzeźwić i dojść do siebie. Niestety, nie jest to prawdą. To tylko złudzenie. Dostarczając kawę do organizmu, nie tyko niepotrzebnie obciążamy dodatkowo układ krwionośny i serce, podnosząc ciśnienie krwi, ale również wypłukujemy z organizmu minerały, których i tak nam brakuje. Ponadto sprawiamy dodatkowy kłopot wątrobie, która natychmiast metabolizuje zawartą w kawie kofeinę w bardzo złożonym procesie, co dodatkowo męczy nasz organizm. Nie warto pić kawy też z innego powodu – niektóre osoby dostają na kacu ataku paniki wywołanego szybkim skokiem ciśnienia tętniczego. Zwykle taki atak nie jest niczym groźnym, jednak może być bardzo nieprzyjemny dla naszej psychiki. Dlatego cierpiąc na, tzw. syndrom dnia kolejnego, lepiej zrezygnować z kawy. Zamiast tego polecam spacer, wodę i drzemkę przed telewizorem. Oczywiście, o ile pozwalają na to okoliczności.

PS. Jeśli jesteś palaczem, tego dnia nie pal. Zobaczysz, że szybciej dojdziesz do siebie.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy