Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miastaTrend sąsiedzkich kawiarni nie omija Łodzi. Nowo otwarta Caffe Śródmieście dołącza do grona kawiarni stawiających na lokalność. Jak mówią właściciele - „Łączymy dzielnice…, po Bałutach, Retkini, Chojnach, Teofilowie przyszedł czas na spotkanie się w centrum Łodzi”. Caffe Śródmieście oferuje całą gamę kaw i pysznych deserów, a wszystko to w klimacie typowo łódzkim. Nie zabraknie tu wątków z „Ziemi Obiecanej” oraz starych zdjęć, dlatego warto tu zajrzeć, jeśli interesuje Cię historia tego miasta.

Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

Huczne otwarcie

Caffe Śródmieście odwiedziłam w dniu otwarcia. Była zaledwie 11, a w kolorowych przestrzeniach kawiarni było tłoczno i gwarno. Spotkały się tu mamy z dziećmi, seniorzy, nastolatkowie, studenci, a także garść freelancerów, którzy w całym tym zgiełku nadal próbowali pracować. Tego dnia kawiarnia oferowała kawę i brownie w promocyjnej cenie. Oba bardzo pyszne, więc nic dziwnego, że sporo mieszkańców Łodzi skorzystało z oferty.  Także bez promocji ceny w Caffe Śródmieście są w porządku. Za wszystkie kawy na pojedynczym espresso zapłacimy poniżej 10 zł.

Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

W turkusach i po łódzku

Pomimo tłumów, obsługa była bardzo sprawna i już po chwili od zamówienia mój zestaw – ciacho i kawa pojawił się na stole. Kawa pozytywnie mnie zaskoczyła. Było to mocne i aromatyczne americano z odpowiednią ilością goryczki, nie kwaśne, dość gęste w strukturze i głębokie w smaku, idealne w wersji solo bez dodatku cukru. Urzekł mnie także sposób podania –  stylowe turkusowe filiżanki, które nawiązują do koloru ścian wnętrza. No właśnie, wnętrze Caffe Śródmieście, prócz intensywnych kolorów i sporej dawki światła, które dociera tu niemal przez cały dzień przez ogromne kamieniczne okna, wyróżnia „łódzkość”. Na jednej ze ścian kawiarni znajdziemy klasyczny cytat z „Ziemi Obiecanej”. Nie napiszę jaki, żebyś, drogi czytelniku, mógł sam go odszukać, popijając dobrą kawę :) Klimat wystroju jest ogólnie neutralny – dominuje ciepły brąz i żółć oraz głęboki, energetyczny turkus. Pomieszczenie ocieplają kwiaty i sporo światła. Nie jest to typowa nowoczesna miejska kawiarnia w skandynawskim stylu. Przeciwnie, ma w sobie dużo klasycznej elegancji (wystarczy popatrzeć na porcelanowe cukiernice ze złotą obramówką) i lokalności. We wnętrzu zostało zachowane nieco widocznej czerwonej cegły, oddającej surowy charakter łódzkiej architektury. Nic chyba nie kojarzy się z Łodzią jak właśnie wielkie XIX-wieczne fabryczne budynki z czerwonej cegły.

Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

A co w menu?

W Caffe Śródmieście można zjeść śniadania przez cały dzień. Kawiarnia oferuje lekkie, zdrowe sałaty, kanapki, quiche, a także miejscowo wypiekany chleb. Przy ladzie spoglądają i kuszą domowe ciasta i desery, od brownie po rozmaite tarty z owocami sezonowymi. Przyznam, że oferta słodkości jest naprawdę kusząca. Brownie z truskawką i bitą śmietaną, którego spróbowałam w dniu otwarcia było świeże i pyszne. W menu z napojami znajdziemy różnego rodzaju kawy i sezonowe napoje kawowe, np. kawę z lodami i frappe. Nie jest to bardzo zróżnicowane menu, raczej klasyczne. Każdą kawę można zamówić na podwójnym espresso. W ofercie znajdziemy także soki oraz herbaty.Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

Rodzinnie i serdecznie

Kiedy wybrać się do Caffe Śródmieście? To zależy. Kawiarnia leży przy świeżo wyremontowanej ulicy Nawrot, w pobliżu Piotrkowskiej uznawanej za centralnym punkt miasta. Jeśli znudziły Cię miejsca w samym centrum, Caffe Śródmieście będzie fajną alternatywą. Jest to dość spore miejsce, dlatego przy dużym obłożeniu jest raczej gwarno. Polecam wpaść tam rano, w środku tygodnia i skusić się na śniadanie. Kiedy jest mniej osób, kawiarnia może być miłym miejscem do pracy lub czytania gazety czy książki. Właściciele zadbali o wygodne miejsca do siedzenia i dostęp do gniazdek. De facto jedno boczne pomieszczenie kawiarni wygląda jak stworzone właśnie do pracy z komputerem – przy każdym stoliku znajduje się gniazdko. Jest też oczywiście WiFi. Caffe Śródmieście to też miejsce na wyjście rodzinne, z rodzicami, dziadkami, z przyjaciółką. Klasyczny wystrój z nutą elegancji może przypaść do gustu starszej klienteli. Kawiarnia jest także popularna wśród młodzieży i studentów, którzy spotykają się tu po zajęciach. Podsumowując, jest to kolejne miłe miejsce na mapie Łodzi, które podtrzymuje lokalny klimat, serwując przy tym dobrej jakości kawę i pyszne jedzenie. Godne polecenia!Caffe Śródmieście w Łodzi – nowy punkt na mapie miasta

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy