Bransoletka dozująca kofeinę – jak to działa?

Kofeina i moda idą w parze? Bransoletki z kofeiną. Niedawno na rynku kawy pojawił się prototyp zupełnie nietypowego produktu – bransoletki dozującej kofeinę. Jak działa i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Czy rzeczywiście nasz organizm jest w stanie przyjąć kofeinę wprost przez skórę? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o ten produkt rodem z filmów science fiction przyjrzeliśmy się zapowiedziom oraz testom kofeinowych bransoletek.

Kofeina i moda idą w parze? Bransoletki z kofeiną.

Kofeina przez skórę? Działanie bransoletek z kofeiną

W dobie zegarków fitness, które monitorują funkcjonowanie naszego ciała całą dobę chyba nikogo nie zdziwi nowy pomysł na produkt  na rynku kawy – bransoletka dozująca kofeinę przez skórę. Choć brzmi to nieco jednak jak z filmu o przyszłości, bransoletka „Joule”, bądź co bądź gadżet wyjątkowy, staje się coraz bardziej popularna wśród miłośników kawy i kofeinowego pobudzenia. Idea jest prosta – nosisz bransoletkę kilka godzin, a ona stopniowo uwalnia mikrodawki kofeiny, dzięki której Twój organizm jest cały czas nieco pobudzony. Jak to działa? Bransoletki dozujące kofeinę wykorzystują technologię wykorzystywaną przy podawaniu leków. W medycynie metoda transdermalna pozwala na nieinwazyjne wprowadzenie do organizmu substancji czynnej oraz sterowanie tym procesem – jego długością trwania oraz wielkością dawki. Bransoletka „Joule” działa na tej samej zasadzie – zawiera plaster z kofeiną, który w kontakcie ze skórą uwalnia przez około 4 godziny około 65 mg kofeiny, czyli mniej więcej tyle, ile zawiera kubek czarnej kawy. Plaster jest umieszczony po wewnętrznej stronie bransoletki i po wyczerpaniu należy go po prostu wymienić.

Zalety – nieinwazyjność i szybkość działania

Niewątpliwą zaletą bransoletki dozującej kofeinę jest to, że dostarcza jej stopniowo. Dzięki temu nasze ciało nie traci stanu delikatnego pobudzenia i możemy być aktywni dłużej. Powolne uwalnianie kofeiny nie da nam przysłowiowego energetycznego kopa, ale też nie spowoduje szybkiego energetycznego zjazdu ani syndromu kofeinowego. Sama metoda jest nieinwazyjna, omija układ pokarmowy, przez co może być dobrą opcją dla osób, które mają trudności w efektywnym trawieniu kofeiny (ten proces dzieje się głównie w wątrobie) lub których żołądek i jelita cierpią w przypadku jej nadmiaru. Podobno także kofeina dostarczana metodą transdermalną wchłania się szybciej, przez co jej działanie zaczyna się niemalże natychmiast i trwa w niezmienionej formie do czasu wyczerpania dawki w plastrze.

Wady – czy można przedawkować kofeinę?

Jak w przypadku przyjmowania kofeiny pod postacią kubka kawy, kofeinę dostarczaną przez skórę można przedawkować. Małe stężenie dostarczane ciągle powoduje jednak, że w teorii nie poczujesz efektów przedawkowania nagle, jak może to być po wypiciu kolejnego nadmiarowego espresso. Niemniej, niepozorna bransoletka połączona z piciem kawy tak czy inaczej oraz innych napojów zawierających kofeinę, np. tak zwanych „energy drinków” może spowodować, że dawka przyjętej kofeiny trochę wymknie się spod kontroli. Próbą rozwiązania problemu może być oferta uwzględniająca naprawdę małe dawki kofeiny w plastrach dozujących.

Bransoletka zamiast filiżanki?

Poza względami zdrowotnymi, wątpliwość wobec przyszłego zastosowania bransoletki z kofeiną nasuwa się sama. Czy miłośnicy kawy naprawdę wyrzekną się swojego ukochanego rytuału na rzecz plastikowej bransoletki? Jest to co najmniej mało prawdopodobne. Bransoletki z kofeiną mogą stać się modne i będą w użyciu ze względu na swoje zalety, ale z pewnością nie wyprą tradycyjnej małej czarnej. Dla wielu osób picie kawy to codzienny rytuał, pobudzający lub relaksujący, towarzyski lub w samotności. Kawa to także kultura kawiarni, spotkań z bliskimi, element, wokół którego toczy się życie w prawie każdej kuchni w domu i pracy. Jakkolwiek pijesz kawę, wiesz, jaka płynie z tego niezastąpiona przyjemność.Kofeina i moda idą w parze? Bransoletki z kofeiną.

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy