Krótka historia kawy z Malawi

Akwarystom, kraj ten kojarzy się z pięknymi rybami z rodziny pielęgnicowatych, chętnie hodowanymi w warunkach domowych. Kawoszom poszukującym nowych doznań – oczywiście z oryginalną arabiką.

W Malawi istnieją warunki do uprawy krzewów kawowca. Dotyczy to szczególnie północnej części kraju, gdzie występują rozległe wyżyny a miejscowy klimat jest ciepły i wilgotny. Rzadko występują tu susze. Mimo tego, miejscowe rolnictwo jest prymitywne a przez to ziemia bardzo wyjałowiona. To zapóźnienie ma jednak swoją drugą stronę. Uprawy roślin nie są zaprawiane w takim stopniu chemią, jak w krajach rozwiniętych. Plantacje kawy, o ile można użyć wobec nich takiego określenia, są naprawdę niewielkie. Na jednego farmera przypada średnio tylko około 200 krzewów.

Tradycja upraw kawy na terenie Malawi nie jest długa. Co prawda pierwsze ziarna Arabiki przywieźli tu chrześcijańscy misjonarze około 1800 roku, jednak prawdziwy początek produkcji rozpoczął się dopiero w latach 80-tych XX wieku. Sprzyjającą okolicznością do rozwoju tej gałęzi rolnictwa było zniesienie ceł na towary rolne pochodzące z tego kraju przez jego dwóch największych partnerów handlowych, czyli Zimbabwe i RPA. Mimo tego, Malawi nadal należy do grupy najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych państw świata więc kupując tamtejszą kawę lub inne produkty, np znaną na świecie ze swojej jakości białą herbatę, pomagasz walczyć z ubóstwem.

Kawy malawijskie cechują się łagodnym smakiem z delikatną nutą kwasowości; ale też świeżością. Napar jest jasny, delikatny i ma niską zawartość kofeiny. Jeśli poszukujesz nowych doznań kawowych a jednocześnie unikasz nagłych wzrostów ciśnienia tętniczego, prawdopodobnie szybo je docenisz.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy