Nowości Cie-Kawa.pl

Espresso R. Kawa ziarnista z palarni Manufaktura Kawy. Masz ochotę na pobudzające espresso? Polecam Espresso R - mieszankę ziaren arabiki i robusty, przygotowaną przez łódzką palarnię Manufaktura Kawy. Zapraszam do przeczytania recenzji!

Wypij kawę z widokiem na Bieszczady!Spośród wielu bzdur
Które niosą stada chmur
Ja lubię deszcz
Deszcz w Cisnej.
W wielkim mieście nie wie nikt
Ile czasu może mżyć
Taki deszcz
Deszcz w Cisnej...

Tak o Cisnej, bieszczadzkiej miejscowości, śpiewała Krystyna Prońko. Dokąd wybrać się na kawę i ciastko, kiedy pogoda nie dopisuje w Bieszczadach? Najlepiej do Polanki, rodzinnej kawiarni i bistro przy głównej ulicy w Cisnej, gdzie znajdziecie kawy, herbaty i pyszne domowe ciasta, które można oglądać wystawione w prostokątnych formach, prosto z piekarnika, jak w domu...

Przwodnik po kawie FairTradePodobnie jak certyfikacja ekologiczna, certyfikacja sprawiedliwego handlu pozwala poznać historię produktu od uprawy po dystrybucję. Produkty z certyfikatem sprawiedliwego handlu pochodzą z całego świata, ale mają wspólną historię. Rolnicy, którzy uprawiają kawę w ramach spółdzielni sprawiedliwego handlu, otrzymują uczciwą cenę, na czym korzystają ich społeczności, lokalna gospodarka i środowisko naturalne.

Jak wygląda palenie ziaren kawy? Odwiedzamy Blue Drop Coffee RoastersZanim kawa trafi do sklepu, a później do twojego ulubionego kubka, przebywa długą drogę przygotowania i obróbki. Zebrane na plantacjach ziarna kawy to tak naprawdę owoce krzewu kawowca. Świeże ziarna są zielone, wymagają oczyszczenia i odpowiedniego wypalenia, które przeobraża ich kolor i wydobywa smak i aromat. Jak wygląda proces palenia kawy? Zaglądamy do mikro palarni kawy Blue Drop Coffee Roasters w Łodzi, gdzie co tydzień  praży się nawet 700-800 kg ziaren kawy, tworząc coraz to nowe mieszanki smakowe.

Różne rodzaje kawy ekologicznejW ostatnich latach na produktach żywnościowych pojawiła się cała masa nowych określeń takich jak „bio”, „eko”, czy „organic”. Co oznaczają te nazwy w przypadku produktów związanych z kawą? Kiedy producent może nazwać uprawę kawy ekologiczną? Wyjaśniamy najpopularniejsze oznaczenia, z którymi można spotkać się na produktach kawowych.

Kawa z łódzkiej palarni Manufaktura KawyDzisiaj dotarła do mnie przesyłka z Manufaktury Kawy, lokalnej palarni kawy w Łodzi. Pierwsza poranna filiżanka kawy to Honduras Marcala RAOS – kawa specialty (wysokiej jakości) jasno palona, 100% arabika uprawiana na wysokości 1200-1650 metrów n.p.m. Pachnie obłędnie, a jak smakuje? 

Kawiarnia w Zakopanem z niesamowitymi widokami„Witaj w Wilii Kmicic! Od niemal stu lat w tym miejscu znajduje się pensjonat i kawiarnia. W latach 60-tych XX wieku znajdował się tu kultowy lokal Orbisu i kasyno. Ostatnią wódkę wypił tutaj Julian Tuwim, a Skaldowie wspomnieli o Kmicicu w piosence.” Tak wita swoich gości elegancka i sympatyczna kawiarnia Kmicic, położona przy ulicy Staszica, niedaleko Krupówek w Zakopanem.

Warsaw Coffee Festival vol. 6 przełożony na luty 2021Niestety, ale organizatorzy szóstej edycji warszawskiego festiwalu kawy zostali zmuszeni przełożyć festiwal aż na przyszły rok 😔

Porównanie kaw - robusta i arabikaJeśli przyjrzymy się informacjom na opakowaniach kawy, szybko zauważymy, że droższe z nich zawierają informację – 100% arabiki. Co to właściwie znaczy? Czym różnią się ziarna arabiki od innej popularnej odmiany kawy – robusty? Wyjaśniamy podobieństwa i różnice między arabiką i robustą.

Zwyczaj picia kawy w GruzjiLegenda głosi, że kiedy Bóg rozdzielał ziemię między różne ludy Ziemi, Gruzini byli zbyt zajęci ucztowaniem, aby pójść i zgłosić swoje potrzeby. Kiedy w końcu zakończyli imprezę i zapragnęli znaleźć swój kawałek świat, odkryli, że wszystkie ziemie zostały już rozdzielone, pozostawiając ich bezdomnymi. Zwrócili się więc czym prędzej do Boga o pomoc. W odpowiedzi na ich prośby Bóg zapytał ich, dlaczego przybyli tak późno. Gruzini odpowiedzieli, że zajęli się ucztowaniem i piciem toastów ku jego chwale. Przytłoczony szczerością i wzruszony ich zapałem, Bóg zamilkł i pomyślał przez chwilę w ciszy. Potem zwrócił się do nich i postanowił dać im ten ostatni, cenny kawałek ziemi, który zachował dla siebie.

Pierniczkowe latte

Kawa z Indonezji

Co to jest terroir?

Kawa na Sardynii

Kawa na Sardynii

Kawa na przeziębienie?

Kawowych Świąt 2018!

Kostaryka i ziarna SHB

Kawa z Togo?

Z kawą na kemping

Mocna kawa po fińsku

Kawa w demoludach

Syrop kawowy do lodów

Lody Caffé Late Grycan

Historia kawy z Laosu

Single i blendy

Co to jest kawowe body?

Serbskie kafany

Peru – kawa z Andów

Kawa na gorącym piasku

Kawa jak z westernu

Herbata z liści kawowca

Na Walentynki tylko kawa!

Coffea stenophylla

Czy kofeina uzależnia?

Kawa - z mlekiem czy bez?

Kawa z likierem Amaretto

Honey Bee Latte

Piwo z dodatkiem kawy

Kawowa ekspresja

Jaka kawa na jesień?

Bieszczady z kawą w tle

Miód kawowy

Kawa a potencja

Kawa na Halloween

Pumpkin Spice Latte

Kawowe slushy

Palarnie kawy w Warszawie

Kongo i jej kawa Kivu

Etiopia – matka kawy

Picie kawy przez dziecko

Kawowe coolery

Kawa po wietnamsku

Kawa w torebkach

Kawowy lans

Kawa a odchudzanie

Początki kawy w Europie

Wpływ kawy na organizm

Przepis na Irish coffee

Przepis na pudding kawowy

Jacu Bird Coffee

Jazzowo - kawowo

Agnieszka Osiecka o kawie

Liczby a mała czarna

Sławni ludzie i kawa

Zupa z kawy

Kawa z dynią!

Kawa na lato – Frappe

„Szejki” kawowe

Smoothie kawowe

Być jak rodowity Włoch

Certyfikowane kawy

Ciemna strona Kopi Luwak

W czym pić kawę?

Dobra kawa na wesele

Kawa bezkofeinowa

Zielona kawa

Muzea kawy

Perkolator

Życzenia Świąteczne

Witamina E w naszej kawie

Kawa po sarmacku

Kawa biodynamiczna

Akrylamid w kawie

Antyoksydanty w kawie

Mrożona kawa z puszki

Ochratoksyna w kawie

Kawa w Wojnie Secesyjnej

Kawa niskodrażniąca

Kawowe Fair Trade

Kawowe nuty

Espresso w podróży

Kawa prosto z Tanzanii

Koniec kawy w 2080 roku?

Kawa a uroda

Przechowywanie kawy

Barista – kawowy zawód

Kraje produkujące kawę

Mielenie kawy

Palenie kawy

Klasyfikacja kawy

Obróbka kawy

Arabica i robusta

Coffea Liberica

Kawowe rarytasy

Wszystko o kawowcu

Latte Art

Kursy Latte Art

Zawody w Latte Art