Nowości Cie-Kawa.pl

Porównanie kaw - robusta i arabikaJeśli przyjrzymy się informacjom na opakowaniach kawy, szybko zauważymy, że droższe z nich zawierają informację – 100% arabiki. Co to właściwie znaczy? Czym różnią się ziarna arabiki od innej popularnej odmiany kawy – robusty? Wyjaśniamy podobieństwa i różnice między arabiką i robustą.

Zwyczaj picia kawy w GruzjiLegenda głosi, że kiedy Bóg rozdzielał ziemię między różne ludy Ziemi, Gruzini byli zbyt zajęci ucztowaniem, aby pójść i zgłosić swoje potrzeby. Kiedy w końcu zakończyli imprezę i zapragnęli znaleźć swój kawałek świat, odkryli, że wszystkie ziemie zostały już rozdzielone, pozostawiając ich bezdomnymi. Zwrócili się więc czym prędzej do Boga o pomoc. W odpowiedzi na ich prośby Bóg zapytał ich, dlaczego przybyli tak późno. Gruzini odpowiedzieli, że zajęli się ucztowaniem i piciem toastów ku jego chwale. Przytłoczony szczerością i wzruszony ich zapałem, Bóg zamilkł i pomyślał przez chwilę w ciszy. Potem zwrócił się do nich i postanowił dać im ten ostatni, cenny kawałek ziemi, który zachował dla siebie.

Celebracja kawy w Szwecji, czyli FikaChoć Szwecję kojarzymy z reguły z Wikingami, socjaldemokracją i blond włosami jej mieszkańców, kraj ten słynie także z picia kawy. Codzienna przerwa na kawę z ciastkiem – tzw. fika to więcej niż zwyczaj, to instytucja. Fika odbywa się w pracy, w domu, na spotkaniach towarzyskich. Może zakończyć spotkanie biznesowe i rozpocząć randkę. Jest uniwersalna i dla każdego, dlatego wielu Szwedów z radością ci o niej opowie i zaprosi do udziału. Skąd się wzięła fika i jak wygląda w praktyce?

Odwiedź klimatyczną palarnię kawy Blue Drop Coffee Roasters w ŁodziKawa to przygoda! Takie hasło przyświeca Blue Drop Coffee Roasters – palarni kawy speciality w Łodzi. Blue Drop mieści się na starym Polesiu, dzielnicy starych kamienic i postprzemysłowych fabryk. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie pasjonaci kawy zgłębiają jej sensorykę, starając się wydobyć z ziaren to, co najlepsze.

Dobre filmy o kawie, które każdy kawosz zobaczyć powinien Kawa ma w sobie tę niezwykłą właściwość, że pobudza nie tylko koncentrację, ale i rozmowę i refleksje. W XIX wieku filozofowie i artyści przy kawie dyskutowali o sensie rzeczy. Dzisiaj chyba w jeszcze większym stopniu kawa jest napojem, który inspiruje i wokół którego toczy się rozmowa. To symboliczne znaczenie kawy znajdziemy w filmach. Dzisiaj opowiem wam o moich dwóch ulubionych produkacjach, w których akcja rozgrywa się właśnie wokół filiżanki małej czarnej.

Odwiedź festiwal kawy w Warsztawie!6 i 7 czerwca  odbędzie się Warszawski Festiwal Kawy 2020 – Warsaw Coffee Festival 2020.  To już szósta edycja imprezy, będzie miała miejsce w samym sercu stolicy – w Pałacu Kultury i Nauki. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich – profesjonalistów branży kawy, jak i kawoszy i ich rodzin. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Warszawski Festiwal Kawy to największa tego typu impreza w Polsce, a w tym roku organizatorzy zapowiadają dodatkowo dwa razy więcej powierzchni dla zwiedzających, dwa razy więcej stoisk oraz jeszcze więcej stref specjalnych i wydarzeń towarzyszących.

Zobacz jak profejsonalnie parzyć kawę - warsztaty cuppinguDla wielu osób kawa to więcej niż napój, to styl życia. Od około 15-20 lat trwa w Polsce olbrzymi rozkwit branży produkcji kawy. Powstają nie tylko wyspecjalizowane sklepy i kawiarnie, ale także palarnie kawy, które ponad prażenie ziaren, oferują fantastyczne warsztaty edukacyjne. Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach cuppingu, czyli degustacji kawy w palarni Blue Drop Coffee Roasters w Łodzi.

Kawa zawiera wartościowe substancje odżywcze, przeciwdziała chorobom i wzmacnia organizm. Kawy i igrzysk! W ten sposób wielu z nas, zagorzałych kawoszy, zawołałoby współcześnie, domagając się rozrywki i przyjemności. Kawa to jeden z najpopularniejszych obecnie napojów na świecie, od których zaczynamy dzień i wokół których toczy się życie towarzyskie. Kawa ma wiele właściwości prozdrowotnych, które potwierdzają badania naukowe. Zawarta w niej kofeina jest składnikiem wielu leków (np. wzmacnia działanie środków przeciwbólowych) oraz naturalnych kosmetyków. Oto pięć wybranych właściwości kawy, które wspomagają zdrowie.

Kawa i bóle głowy – czy kawa może wywoływać migrenę?Niektórzy z nas nie zaczną dnia bez kawy. Brak codziennej dawki kofeiny i przyjemności z niej płynącej przysparza ich o ból głowy. Dla innych osób wypicie kawy łączy się z nieprzyjemnymi wrażeniami – bólem głowy lub nawet migreną. Czy kawa wywołuje czy przeciwdziała bólom głowy? W tym artykule znajdziesz informacje o wpływie kofeiny i jej odstawienia na możliwość wystąpienia bólów głowy.

Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatemKiedy studiowałam w Krakowie, razem z najbliższą paczką znajomych ze studiów lubiliśmy zacząć dzień od mocnej czarnej kawy w jednej z naszych ulubionych kawiarni. „Dla mnie to co zawsze” wypowiadane do znajomej nam obsługi było ulubioną frazą i sympatycznym początkiem dnia przed uczelnią. Dzisiaj zabieram Cię do „Pierwszego” - legendarnej kawiarni blisko Małego Rynku.

Pierniczkowe latte

Kawa z Indonezji

Co to jest terroir?

Kawa na Sardynii

Kawa na Sardynii

Kawa na przeziębienie?

Kawowych Świąt 2018!

Kostaryka i ziarna SHB

Kawa z Togo?

Z kawą na kemping

Mocna kawa po fińsku

Kawa w demoludach

Syrop kawowy do lodów

Lody Caffé Late Grycan

Historia kawy z Laosu

Single i blendy

Co to jest kawowe body?

Serbskie kafany

Peru – kawa z Andów

Kawa na gorącym piasku

Kawa jak z westernu

Herbata z liści kawowca

Na Walentynki tylko kawa!

Coffea stenophylla

Czy kofeina uzależnia?

Kawa - z mlekiem czy bez?

Kawa z likierem Amaretto

Honey Bee Latte

Piwo z dodatkiem kawy

Kawowa ekspresja

Jaka kawa na jesień?

Bieszczady z kawą w tle

Miód kawowy

Kawa a potencja

Kawa na Halloween

Pumpkin Spice Latte

Kawowe slushy

Palarnie kawy w Warszawie

Kongo i jej kawa Kivu

Etiopia – matka kawy

Picie kawy przez dziecko

Kawowe coolery

Kawa po wietnamsku

Kawa w torebkach

Kawowy lans

Kawa a odchudzanie

Początki kawy w Europie

Wpływ kawy na organizm

Przepis na Irish coffee

Przepis na pudding kawowy

Jacu Bird Coffee

Jazzowo - kawowo

Agnieszka Osiecka o kawie

Liczby a mała czarna

Sławni ludzie i kawa

Zupa z kawy

Kawa z dynią!

Kawa na lato – Frappe

„Szejki” kawowe

Smoothie kawowe

Być jak rodowity Włoch

Certyfikowane kawy

Ciemna strona Kopi Luwak

W czym pić kawę?

Dobra kawa na wesele

Kawa bezkofeinowa

Zielona kawa

Muzea kawy

Perkolator

Życzenia Świąteczne

Witamina E w naszej kawie

Kawa po sarmacku

Kawa biodynamiczna

Akrylamid w kawie

Antyoksydanty w kawie

Mrożona kawa z puszki

Ochratoksyna w kawie

Kawa w Wojnie Secesyjnej

Kawa niskodrażniąca

Kawowe Fair Trade

Kawowe nuty

Espresso w podróży

Kawa prosto z Tanzanii

Koniec kawy w 2080 roku?

Kawa a uroda

Przechowywanie kawy

Barista – kawowy zawód

Kraje produkujące kawę

Mielenie kawy

Palenie kawy

Klasyfikacja kawy

Obróbka kawy

Arabica i robusta

Coffea Liberica

Kawowe rarytasy

Wszystko o kawowcu

Latte Art

Kursy Latte Art

Zawody w Latte Art