MK Cafe Premium (mielona/ziarnista)

MK Cafe Premium (mielona/ziarnista) MK Cafe to rodzina kaw doskonale znana polskiemu konsumentowi. Wśród linii produktów MK Cafe znajdziemy kawy podstawowe, jak i wyjątkowe kawy palone z różnych regionów świata. Dzisiaj do recenzji wybrałam MK Cafe Premium – najbardziej znany, podstawowy produkt tej firmy. Zapraszam do przeczytania recenzji!

Charakterystyka kawy według opakowania:

MK Cafe Premium jest opisana jako kawa o średniej do niskiej kwasowości i średniej intensywności. Producent podkreśla jej esencjonalność, jak i pełny, bogaty smak, z wyczuwalnymi nutami mlecznej czekolady, melona i orzecha. Jej aromat ma charakteryzować wyjątkowa głębia. Kompozycja wysokiej jakości ziaren pochodzi z plantacji znajdujących się w w Ameryce Południowej i Środkowej. Jest to kawa o uniwersalnym charakterze, nadaje się do parzenia w ekspresie, jak i w domu metodą tradycyjną. Jak mówi reklama, jest to kawa „polecana przez baristów”.

Charakterystyka kawy (subiektywna):

1. Opakowanie

MK Cafe Premium jest dostępna w wersji mielonej, jak i ziarnistej. Najmniejsze opakowanie kawy mielonej ma tylko 100 g, co jest bardzo wygodną opcją w podróży, na wycieczce lub w plenerze. Sam design opakowania jest tradycyjny – front przedstawia po prostu filiżankę kawy na ciemnoczerwonym tle. W centrum opakowania wyróżnia się klasyczne logo MK Cafe oraz złote napisy bardzo tradycyjną (nieco nawet starodawną) czcionką. Opakowanie tej kawy nie zmienia się od lat. Wydaje się, że to produkt skierowany do konsumentów o tradycyjnych preferencjach, przyzwyczajonych do marki MK Cafe. W wersji ziarnistej design opakowania jest nieco inny – producent dodaje informacje o profilu aromatycznym kawy. W ziarnach MK Cafe Premium jest dostępna w opakowaniach o wadze 500 g lub 1 kg.

2. Aromat

Mimo informacji na produkcie o głębokim aromacie MK Cafe, zarówno po otwarciu opakowania, jak i po zaparzeniu naparu, jej aromat nie zachwyca. Jest dobrze wyczuwalny, ale zupełnie płaski. Brak mu wyrazistości i głębi. Jest to typ aromatu charakterystyczny dla podstawowych, niskiej jakości kaw.

3. Smak

Jak smakuje kawa MK Cafe Premium? Niestety wcale nie tak wspaniale, jak rekomenduje producent. Podróż smakowa z tą kawą jest raczej krótka – na początku brakuje jej wyrazistości, na końcu pozostawia nutę goryczy i kartonowy posmak. Tak jak w przypadku aromatu, pod względem smaku brakuje jej głębi. Jest płaska, zwyczajna, w pewien sposób „pusta” w smaku. Nie udało mi się wyczuć w niej opisanego na opakowaniu smaku mlecznej czekolady, orzecha i melona. Smak MK Cafe Premimum przygotowanej w domu w zaparzaczu z tłokiem oraz kawiarce to niestety rozczarowanie. Nie wybrałabym jej ponownie.

4. Cena do jakości

Cena kawy MK Cafe Premium w najmniejszych, 100 gramowym opakowaniu to tylko 5-6 zł. Cena większych opakowań kawy ziarnistej, jak i mielonej waha się znacząco, dlatego warto prześledzić ją w różnych sklepach i w Internecie. Przykładowo, w wersji ziarnistej w opakowaniu 500 g MK Cafe Premium kosztuje od 22 do nawet 35 zł. Kawa mielona 225 g, czyli nieco mniej niż tradycyjna „cegiełka” (250 g) kosztuje od 8 do 12 zł. Za kilogram kawy ziarnistej zapłacimy od 55 do 70 zł. Niestety żadna cecha tej kawy nie zapadła mi w pamięć, dlatego uważam, że pod względem stosunku jakości do ceny wypada raczej niekorzystnie.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Podsumowując, kawa MK Cafe Premium wypada średnio na tle innych kaw ze swojej półki cenowej. Dostaje ode mnie tylko 4 punkty, to zupełnie nie mój produkt pod kątem smaku i aromatu. Nie przypadł mi do gustu jej papierowy, płaski posmak, w którym podczas tradycyjnego zaparzania w domu nie czuć obiecanych czekoladowych, owocowych i orzechowych nut. Kolejne punkty odejmuję za nieciekawy, przeciętny aromat. Design opakowania – tradycyjny i nieco staroświecki powoduje, że na tle innych produktów ta kawa zupełnie mnie nie ciekawi. Komu posmakuje MK Cafe Premium? Jeśli lubisz smak dawnych kaw - nieco gorzkawych o średniej intensywności, trochę jak w latach 90-tych albo nawet PRL-u, to zachęcam do spróbowania. Opcja opakowania o 100 g jest warta rozważenia w podróży, kiedy nie masz dużo miejsca na większe opakowania i nie chcesz brać kawy 3 w 1. Małe, bo tylko 100 gramowe paczki kawy należą do rzadkości na polskim rynku.

 

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy