Pierwszy Lokal na Stolarskiej po lewej stronie, idąc od Małego Rynku

Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatemKiedy studiowałam w Krakowie, razem z najbliższą paczką znajomych ze studiów lubiliśmy zacząć dzień od mocnej czarnej kawy w jednej z naszych ulubionych kawiarni. „Dla mnie to co zawsze” wypowiadane do znajomej nam obsługi było ulubioną frazą i sympatycznym początkiem dnia przed uczelnią. Dzisiaj zabieram Cię do „Pierwszego” - legendarnej kawiarni blisko Małego Rynku.

 

Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatem

„Widzimy się w Pierwszym?” - takim telefonem często zaczynał się mój dzień podczas studiów w Krakowie. „Pierwszy Lokal na Stolarskiej po lewej stronie, idąc od Małego Rynku” to po prostu legenda wśród studentów, artystów, a obecnie popularne miejsce także wśród młodzieży i turystów. Oryginalna nazwa bawi i przyciąga uwagę od razu, mimo tego, że w Krakowie fajnych i unikatowych miejsc nie brakuje. „Pierwszy”, bo tak właśnie skracaliśmy nazwę tego miejsca, jest otwarty od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Przychodzi się tu zarówno na poranną kawę i czytanie gazety, jak i na wieczorne piwo w gronie znajomych. Wszechstronność tego lokalu powoduje, że ma wielu stałych bywalców, którzy traktują go jak drugi dom.Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatem

Niepowtarzalny klimat

Wejście do „Pierwszego” to klimatyczne drewniane drzwi. Od progu witają nas delikatne uśmiechy obsługi, która nie tylko sprawnie pracuje, ale też buduje klimat tego miejsca. To kawiarnia, w której bez problemu możesz powiedzieć „cześć”, zagadać do baristy o czymkolwiek i poczuć naprawdę dobrą energię płynącą z rozmowy i żartów. Przy barze, który znajduje się zaraz przy wejściu, znajduje się prasa, plakaty i informacje o nadchodzących wydarzeniach, czasem ktoś zostawi książkę. Menu zobaczysz na tablicy nad barem, gdzie wycinki z gazet tworzą bardzo zabawne historie, poetyckie sentencje i hasła. Kawiarnia składa się z kilku pomieszczeń, w pierwszym (najmniejszym) można usiąść przy barze lub kilku stolikach wokół. Przytulność tego pomieszczenia sprawia, że dosłownie od razu przebywający tam goście i obsługa zaczynają rozmawiać. W kolejnych dwóch pomieszczeniach jest dużo więcej stolików i kanap dla większych grup oraz półka z książkami do poczytania na miejscu albo wymiany i zabrania ze sobą. Ogólnie wystrój jest dość surowy, prosty i klasyczny. Ciemne drewniane meble przypominają klimatem XIX-wieczne wiedeńskie kawiarnie. Dzięki dużym oknom latem jest tu dużo światła. Zimą przeciwnie, można się tu zaszyć i rozpłynąć w przytulnej atmosferze tego miejsca.Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatem

Najlepsze na świecie kanapki

Co w ofercie ma dla nas „Pierwszy”? Przede wszystkim serię klasycznych kaw, od espresso po cappuccino, rozmaite herbaty i kakao. Zdarzyło mi się kilka razy zamówić coś spoza menu, wystarczyło zapytać obsługę o możliwość przygotowania np. grzanego piwa i z reguły kończyło się to sukcesem, żartami i dużym zadowoleniem klientki :) Rankiem można zjeść tu pyszne śniadanie – jajka, świeże i zdrowe kanapki oraz tosty. Podczas mojego ostatniego pobytu zamówiłam pyszną jajecznicę z grzankami oraz białą kawę, która była dobra i mocna. Jedzenie jest domowe i w bardzo dobrej cenie, biorąc pod uwagę, że kawiarnia znajduje się w samym centrum turystyki w Krakowie.

Poranne kanapki zasługują na wyraźną rekomendację – do wyboru mamy jasne i ciemne pieczywo, każda zawiera dużo świeżych warzyw. Możesz wybrać wersję wege lub z wędliną. Jeśli kanapek zabraknie, obsługa chętnie zrobi dla ciebie kanapkę od ręki. Kanapki i kawę można wziąć na wynos, co było moim ratunkiem, kiedy nie miałam czasu zjeść śniadania przed zajęciami. „Pierwszy” mijałam prawie codziennie w drodze na Grodzką, gdzie odbywała się większość moich wykładów.Pierwszy Lokal na Stolarskiej w Krakowie to kawiarnia z klimatem

Nocne studentów rozmowy

Jeśli wpadniesz do „Pierwszego” wieczorem, warto spojrzeć na menu z piwami craftowymi. Ciemny, bezpretensjonalny i minimalny wystrój sprzyja wielogodzinnemu przesiadywaniu w tym miejscu. Można poczytać, podyskutować, poznać nowych ludzi. To miejsce naprawdę sprzyja relaksowi i zabawie. Najtłoczniej jest oczywiście w piątki i soboty. Największy ścisk panuje przy barze, gdzie dosłownie tętni życie krakowskiej bohemy, studentów, a także turystów, którzy mieli szczęście znaleźć to miejsce. Można tu przyjść nawet o 2-3 w nocy i swobodnie rozsiąść się na kilka godzin. Miejsce działa praktycznie do ostatniego klienta, więc czasem i całą dobę.

W środku dnia także wiele się w „Pierwszym” dzieje. Jest WiFi, dlatego jest to super miejsce dla wszystkich, którzy pracują zdalnie. Muzyka w tle nie jest głośna, dlatego z powodzeniem można także porozmawiać przez telefon czy Skype. Sporo osób wybiera tę kawiarnię do nauki, przychodzi tu między zajęciami, wpada na przerwę czy szybką kawę ze znajomym. O ile dobrze pamiętam, w lokalu znajdziemy kilka gniazdek. Krzesła i stoły sprzyjają rozłożeniu się z książkami i komputerem. Osobiście wybieram te stoliki, które mają widok na ulicę. Nic tak nie inspiruje i wycisza jak obserwowanie kolorowego, miejskiego życia Krakowa.

Kawa i papierosy

Jeśli chcesz poczuć klimat filmu Jima Jarmuscha, w którym bohaterowie spędzając większość czasu na rozmowach przy kawie i papierosach, to koniecznie zajrzyj do „Pierwszego”. Lokal wyróżnia to, że jest tam dość spora strefa dla palących. Jednych na pewno to zniechęci, innych przyciąga jak magnes. W każdym razie jest to jedno z niewielu miejsc w Krakowie, gdzie można palić w pomieszczeniu kawiarni. Dla osób wrażliwych na nawet najmniejszy dym papierosowy, polecam odwiedzić to miejsce latem, kiedy wszystkie okna są pootwierane i kawiarnia dosłownie wylewa się na zewnątrz. Ulica Stolarska jest zamknięta dla większości ruchu samochodowego, co bardzo sprzyja spędzaniu czasu także przed kawiarnią.

„Pierwszy Lokal na Stolarskiej po lewej stronie, idąc od Małego Rynku” - choć nazwa jest nieco długa, warto ją zapamiętać, bo tu właśnie jest klimat Krakowa!

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy