Prosty domowy sposób na mrożoną kawę z mlekiem

Prosty domowy sposób na mrożoną kawę z mlekiemTen patent pokazał mi mój znajomy, który kiedyś trudnił się zawodem baristy. Do wykonania pysznej kawy mrożonej nie będziesz potrzebował nawet szejkera. Jeśli jednak masz w domu szejker, to dobrze, na pewno się przyda. Oczywiście o ile nie jest to jeden z tych tanich małych „udawaczy”, w które mieści się niewiele napoju, a do tego trzęsienie grozi nagłym i niespodziewanym rozszczelnieniem się naczynia oraz zalaniem ścian i sufitu. Ostrzegam przed tanimi szejkerami produkcji dalekowschodniej, bo sam miałem kiedyś taki wypadek spowodowany przez jeden z nich. Lepiej wziąć litrowy słoik ze szczelną pokrywką. Dobry efekt gwarantowany.

Czego będziesz potrzebować do zrobienia mrożonej kawy z mlekiem? Zależy jak stoisz z czasem i jakie masz wymagania smakowe. Ja lubię dobrą kawę, więc wybieram wariant na bazie jednej lub dwóch filiżanek mocnego espresso, które przygotowuję w moim ekspresie automatycznym odpowiednio wcześniej po to, żeby napar zdążył przestygnąć. Jeśli nie masz takiej opcji, użyj po prostu kawy rozpuszczalnej, którą zastąpisz espresso. Zatem przygotuj sobie:

  • kawę;
  • cukier;
  • mleko;
  • kilka kostek lodu;
  • ubitą śmietankę 30% (opcjonalnie).

A teraz sposób przygotowania...

Podam Ci, jak ja robię swoją mrożoną kawę z mlekiem, żeby mi smakowała. Po pierwsze, traktuję ją jako deser, więc najpierw do litrowego słoika dodaję 1-2 łyżeczki cukru. Potem schłodzoną filiżankę mocnego espresso, którą uzupełniam 250-300 ml zimnego mleka oraz 4-5 kostkami lodu. Zawsze mam go w swojej zamrażarce. Następnie szczelnie zakręcam słoik i bardzo energicznie (dynamicznie) potrząsam nim w górę i w dół, do momentu aż lód skruszeje. Poznasz ten moment po tym, że po pewnym czasie przestanie w środku grzechotać.

Gotową kawę przelewam do wysokiej szklanki i – jeśli chcę ją komuś podać jako okazjonalny deser – dekoruję od góry „bezą” z ubitej śmietanki o zawartości 30% tłuszczu. To jest naprawdę pyszny i treściwy napój, który polecam nie tylko w gorące letnie dni. Syci, stawia na nogi i poprawia humor przez okrągły rok.

Obejrzyj film, na którym pokazuję, jak prosto zrobić samemu mrożoną kawę z mlekiem.

Autor artykułu:
Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Autor artykułu: Bogumił Bronowicz - Szaman Palenia Kawy

Masz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: bogumil@cie-kawa.pl Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😎☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy