Kimbo Aroma Gold (mielona/ziarnista)

Kimbo Aroma Gold (mielona/ziarnista) - Recenzja kawyW poszukiwaniu dobrej kawy do espresso, sięgam po Kimbo Aroma Gold. Czy jest warta swojej ceny? Czy rzeczywiście urzeka aromatem? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Charakterystyka kawy według opakowania:

„Benvenuti in Kimbo” czytamy na opakowaniu kawy Aroma Gold włoskiego producenta Kimbo Espresso Italiano. Firma ta jest obecna na polskim rynku, jednak w świadomości polskich konsumentów jeśli chodzi o włoskie kawy króluje wciąż Lavazza. Kimbo to firma z tradycjami, założona w Neapolu, nazywanym światową stolicą espresso. Od producenta dowiadujemy się, że kawa Aroma Gold to niezwykła mieszanka 100% ziaren Arabiki z plantacji w Ameryce Południowej i Centralnej. Ma ją cechować delikatny smak i gładki aromat. Kawa KimboAroma Gold ma uniwersalny charakter – można zaparzyć ją tradycyjnie, w ekspresie, we włoskiej kawiarce, jak i we French pressie. Na opakowaniu znajdziemy także rozbudowany opis walorów kawy. Jej aromat ma być intensywny i bogaty, natomiast pod kątem smaku Kimbo Aroma Gold ma wyróżniać średnia słodycz i równy, głęboki smak.

Kimbo Aroma Gold (mielona/ziarnista) - Recenzja kawy

Charakterystyka kawy (subiektywna):

1. Opakowanie

Kimbo Aroma Gold jest opakowana w standardową cegiełkę, jednak bez mechanizmu umożliwiającego jej szczelne zamknięcie. Po otwarciu, dla utrzymania aromatu producent rekomenduje przesypanie jej do pojemnika i przechowywanie w lodówce. Na opakowaniu dominuje złoty kolor na ciemno brązowym, czekoladowym tle. Jest to estetyczne opakowanie, ale przyznam, że bardzo tradycyjne i nieco nudne. Znajdziemy na nim także dość nieciekawe logo producenta oraz kolory włoskiej flagi, które natychmiast podbijają uczucie, że kupujemy prawdziwą, jakościową kawę z Italii. W moim odczuciu opakowanie ma kreować wrażenie bardzo eleganckiego i klasycznego produktu o wysokiej jakości. Kimbo Aroma Gold jest dostępna w ziarnach, jak i mielona. Opakowania są w standardowych wielkościach, od 250 g kawy mielonej do 1 kg kawy ziarnistej.

Kimbo Aroma Gold (mielona/ziarnista) - Recenzja kawy

2. Aromat

Aromat kawy Kimbo Aroma Gold mnie nie zaskoczył, a wręcz zawiódł. Po kawie, której nazwa sugeruje, że aromat jest jej flagową cechą spodziewałam się intensywnego i zapadającego w pamięć aromatu. Niestety kawa ta pachnie raczej standardowo i zapach szybko ulatuje. Po zaparzeniu zupełnie nie zwrócił mojej uwagi, przeciwnie, wydał się płaski i papierowy. Musiałam mocno doszukiwać się w nim jakichkolwiek nut, niestety bezowocnie. Zarówno mocny napar, jak i delikatne americano pachniało mało intensywnie. Nie jest to kawa, którą polecę osobom, które lubią rozpoczynać dzień od pobudzającej, aromatycznej kawy. Kimbo Aroma Gold jest niestety bardzo przeciętna pod tym kątem.

3. Smak

Biorąc pod uwagę wyższą cenę Kimbo Aroma Gold od standardowych kaw, oczekiwałam bogatego smaku, który mnie zaskoczy i spowoduje, że zapamiętam tę kawę. Okazała się dobra, jednak raczej klasyczna i bez wyrazu. Smakuje tak samo na początku i na końcu. Jej nikły aromat nie podbija walorów smakowych. Zaparzona jako espresso sprawdziła się nieźle. Myślę, że jest na tyle klasyczna, że zadowoli różnych odbiorców. W postaci americano zupełnie mnie nie ujęła. Jej smak był płaski, mało intensywny i zróżnicowany. Jest to neutralna kawa, jako produkt prawdopodobnie przygotowana dla konsumentów o tradycyjnych preferencjach smakowych. Nie jest ani gorzka, ani kwaśna. Nie zawiera także żadnych niespodziewanych nut smakowych ani nadmiernej słodyczy. Mleko dość mocno zakrywa jej smak, dlatego żeby poczuć realny smak i aromat tej kawy, proponuję zaparzyć ją w postaci mocnego naparu, metodą tradycyjną lub espresso i wypić ją bez dodatków. Po dodaniu mleka i cukru naprawdę niewiele zostaje do celebrowania.

4. Cena do jakości

Kimbo Aroma Gold to kawa z nieco wyższej półki cenowej. W przypadku wersji mielonej, za 250 g zapłacimy około 20 zł, może nieco taniej w Internecie. Cena Kimbo Aroma Gold w ziarnach waha się dość znacząco. 1 kg kupimy za 65 zł w jednym sklepie, podczas gdy w innym będzie kosztował nawet ponad 100 zł. Najczęściej spotykam cenę między 75 a 85 zł za kilogram. W przypadku tej kawy naprawdę zachęcam do poszukania i porównania cen w różnych sklepach. W przypadku kawy mielonej, mam wrażenie, że jej cena jest zawyżona. Jest to produkt znanej marki, wiązanej z włoską tradycją i przez to jakością i renomą, jednak ja nie odnalazłam w nim jakości ponad inne produkty. Jest to klasyczna kawa, za którą za 250 g zapłaciłabym maksymalnie 15 zł. W ziarnach cena poniżej 80 zł wydaje się atrakcyjna.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Po kilku filiżankach Kimbo Aroma Gold, dochodzę do wniosku, że 7 punktów najlepiej oddaje jej walory. Jest klasyczna w smaku, bez odcienia goryczy i kwasowości, z bardzo delikatnym aromatem. Jej neutralność powoduje, że jest to kawa, którą zaproponowałabym w biurze. Nie kupiłabym jej natomiast kawoszowi, który poszukuje głębokich i ciekawych smaków. W pewnym sensie jest to bezpieczny, ale nudny wybór. Zapamiętam tę kawę ze względu na bardzo „włoski” branding. 3 punkty odejmuję przede wszystkim za nieciekawy, słaby, wręcz papierowy aromat, który wbrew opisowi producenta, nie jest wyróżnikiem tego produktu. Kawa Kimbo Aroma Gold wydaje się dobrym wyborem do zrobienia espresso albo mocnego naparu tradycyjną metodą. Nie polecam picia jej z dodatkami, które zakrywają jej już i tak mało wyrazisty smak.

 

Autor: Emilia Pawłusz

Koko
2020-01-03

Witam, mam podobne doznania co Autorka. Kupiłem 250 g ziarnistej bo czytałem wiele, że to flagowa kawa włoska. Smak -w różnych kawach - na słabą czwórkę. Ziarna połyskują i są mocno uprażone. Teraz mieszam z innymi kawami aby "puścić" te ziarna. Więcej nie kupię, chyba że w mega promocji.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy