Davidoff Café Fine Aroma (mielona)

Recenzja kawy Davidoff Café Fine Aroma (mielona)Kawa Davidoff Fine Aroma przyciąga wzrok przede wszystkim swoim eleganckim opakowaniem. Czarne pudełko ze złotymi akcentami tworzy aurę ekskluzywności i wyjątkowości tego produktu. Jak smakuje Davidoff Fine Aroma i czy warta jest swojej ceny? Zapraszamy do naszej recenzji smaku, aromatu i stosunku wartości produktu do jego ceny.

Charakterystyka kawy według opakowania:

Producentem kawy Davidoff Fine Aroma jest koncern Tchibo. Według informacji na opakowaniu kawa ta to ekskluzywna mieszanka specjalnie selekcjonowanych ziaren Arabiki z najlepszych plantacji na świecie (brak jednak informacji skąd dokładnie pochodzą). Kawa ma średnią cielistość oraz nieco kwaskowy smak, który zamyka delikatny, ale ciekawy aromat. Nadaje się do tradycyjnego zaparzania gorącą wodą, do zaparzacza z tłokiem (French press), do domowego ekspresu z filtrem, a także do zaparzania po turecku, tj. z użyciem tygielka, w którym kawę podgrzewa się trzykrotnie ze sporą ilością cukru. Davidoff Fine Aroma jest zatem dość uniwersalna i idealna do domowego użytku bez dodatkowych urządzeń.Recenzja kawy Davidoff Café Fine Aroma (mielona)Charakterystyka kawy (subiektywna):

1. Opakowanie

Opakowanie Davidoff Fine Aroma jest świetne pod względem zamykania. Kawa ta jest zapakowana próżniowo w cegiełkę z bardzo prostym mechanizmem ułatwiającym otwieranie. Dzięki dodatkowemu papierowemu opakowaniu kawę tę można z powodzeniem trzymać w oryginalnym opakowaniu bez dużej straty aromatu. Z tego względu można ją także łatwo i bezpiecznie przewozić. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań w kwestii zamykania opakowania kawy mielonej wśród kaw dostępnych w supermarketach. Naprawdę łatwość otwierania i zamykania tej kawy mnie ucieszyła, w końcu producent pomyślał o komforcie użytkownika. Opakowanie jest papierowe, przypomina nieco opakowania męskich perfum – czarne eleganckie pudełko ze złotym pasem i minimalistyczną grafiką i napisami. W centrum znajduje się nazwa produktu, proste, stanowcze logo marki Davidoff oraz mała grafika z filiżanką kawy. Wszystkie informacje o produkcie znajdują się z tyłu. Jest ich niestety nieco mało i mają charakter reklamowy, nie zadowolą więc konsumenta, który chciałby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu ziaren.

2. Aromat

Aromat Davidoff Fine Aroma jest w moim odczuciu nieco słodkawy i orzechowy. Przywodzi na myśl mleko migdałowe. Jest subtelny, przyjemny i wyrazisty. Nie posiada charakterystycznego dla wielu kaw z niższej, a nawet średniej półki zapachu papieru, mokrego drzewa lub tektury. Aromat tej kawy jest naprawdę inny w porównaniu do wielu kaw konsumenckich. Pokazanie go zatem jako flagowej cechy produktu jest dobrym zabiegiem.

3. Smak

Pod kątem smaku Davidoff Fine Aroma jest w porządku, ale nie zachwyca. Jest dość mocna i intensywna. Ma przyjemną teksturę. Warto przygotować ją w kilku wersjach, aby znaleźć optymalny balans kwasowości. Zaparzona w zaparzaczu z tłokiem smakuje dobrze, ale rzeczywiście, tak jak informuje producent na opakowaniu, jest dość kwaskowa. Miłośnikom kawy poszukującym głębi, zróżnicowanych nut smakowych, które zmieniają się z każdym łykiem i temperaturą kawy, Davidoff Fine Aroma raczej nie zaimponuje. Na pewno nie jest to zwykła kawa, ale jednak jej bardzo wyrazista kwasowość powoduje, że przynajmniej w moim odczuciu nie jest to kawa, którą w wersji solo będę pić regularnie. Smak miło uzupełnia odrobina mleka, dzięki której także obniża się nieco kwaśny posmak. Zdecydowanie na plus działa cielistość naparu. Kawa ta jest aksamitna i kremowa w swojej teksturze i odczuwalnej gęstości.

4. Cena do jakości

Rozpiętość cenowa jest spora. Za opakowanie kawy mielonej Davidoff Fine Aroma o wadze 250 g zapłacimy od 15 zł do nawet ponad 50 zł. Najtaniej jest oczywiście w Internecie. W dużych supermarketach jej cena waha się od 25 do 35 zł. Nie jest to bardzo popularna marka w Polsce, dlatego raczej nie spotkamy produktów Davidoff w małych, osiedlowych sklepach. Można kupić ją w sieci sklepów Tchibo. Co ciekawe, kawa rozpuszczalna z tej samej serii Fine Aroma jest droższa niż kawa mielona. O ile nie wydałabym ponad 30 zł na kawę rozpuszczalną, o tyle cena ok. 30 zł za kawę mieloną Davidoff Fine Aroma jest do zaakceptowania. Więcej niż 30 zł może wydawać się już nieco za dużo dla tych, którzy nie lubią kaw o wysokiej kwasowości. Nie mogę się oprzeć także wrażeniu, że częściowo za cenę tej kawy odpowiada jej branding nacelowany na zbudowanie produktu jako ekskluzywnego.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Davidoff Fine Aroma to jedna z niewielu kaw, które zapadły mi w pamięć ze względu na swój aromat oraz kremowe body. Są to moim zdaniem najmocniejsze strony tego produktu, stąd kawa ta dostaje ode mnie aż 8 punktów. Na plus działa także opakowanie, zarówno jego design, jak i to, że jest wykonane z wysokiej jakości papieru. Ma sprawne, bezproblemowe otwieranie, dzięki czemu otwarcie próżniowo zapakowanej cegiełki nie grozi tym, że po spuszczeniu powietrza zaraz wszystko się rozsypie, a zapach szybko zwietrzeje. Atrakcyjne opakowanie sprawia, że jest to idealna kawa na prezent. 2 punkty dzielące ten produkt od najwyższej oceny odejmuję za zbyt dużo kwasowości w smaku. Mimo iż nie będzie to kawa do picia na co dzień, chętnie kupię ją ponownie.

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy