Tchibo Family (ziarnista/mielona)

Tchibo Family (ziarnista/mielona)Tchibo Family nie trzeba przedstawiać nikomu. Od lat gości w polskich domach i należy do najchętniej wybieranych kaw. Dlaczego? Kawy Tchibo ugruntowały swoją pozycję na polskim rynku zanim jeszcze picie kawy i kawiarniany styl życia stały się modne. Są dostępne w każdym sklepie, a ich marka jest bardzo dobrze rozpoznawalna nawet przez tych, którzy kawy nie piją. Dzisiaj sięgam po Tchibo Family – kawę rodzinną. Jak wypada pod kątem smaku i aromatu w porównaniu do innych kaw z podobnej półki? Zapraszam do zapoznania się z recenzją!

Charakterystyka kawy według opakowania:

Na opakowaniu kawy Tchibo Family znajdziemy tylko kilka podstawowych informacji o produkcie. Dowiadujemy się, że kawa pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanych i palonych ziaren, dzięki czemu można delektować się nią niezależnie od sposobu parzenia. Tchibo Family ma charakter uniwersalny – można przygotować ją w ekspresie z filtrem, french pressie, kawiarce albo po prostu zalać gorącą (jednak nie wrzącą) wodą. Producent opisuje ją jako intensywną i wyrazistą. Na opakowaniu brakuje informacji o pochodzeniu ziaren. Ma ono charakter bardziej reklamowy niż informacyjny. Wydaje się, że celuje raczej w konsumentów, którzy regularnie kupują ten produkt niż w zainteresowanie i zdobycie nowych. Tchibo Family (ziarnista/mielona)Charakterystyka kawy (subiektywna):

1. Opakowanie

Opakowanie Tchibo Family jest bardzo charakterystyczne ze względu na swój ciepły żółty kolor. Jestem pewna, że większość osób bez wahania od razu jest w stanie znaleźć Tchibo Family na półce sklepu. Tchibo Family kupimy w postaci próżniowo zamkniętej „cegiełki” o wadze 250 lub 500 g w wersji mielonej oraz w torbie 500 g w postaci ziarnistej. Na opakowaniu znajduje się logo producenta – złote ziarno na granatowym tle oraz ciemnoczerwony napis z nazwą produktu. Chyba nikogo nie zaskoczy grafika, czyli kilka ziaren kawy. Z tyłu znajdziemy nieco informacji reklamowych oraz rekomendowane sposoby przyrządzenia kawy. Ogólnie opakowanie poprzez swój ciepły kolor wywołuje miłe odczucie, a sama nazwa kawy odnosząca się do rodziny potęguje wrażenie przytulności. Minusem opakowania Tchibo Family, jak i wielu innych kaw, jest brak jakiegokolwiek systemu pozwalającego szczelnie zamknąć opakowanie. Po otwarciu najlepiej przesypać kawę do oddzielnego opakowania.

2. Aromat

Aromat Tchibo Family niestety kojarzy mi się z mokrym drewnem. Nie jest to przyjemne wrażenie. Po kilku dniach od otwarcia opakowania nieprzyjemny, ostry aromat się potęguje, a sam zapach ziaren kawy niestety ulatuje. Zaparzona Tchibo Family pachnie klasycznie, ale bez rewelacji. Jest to zwykły zapach taniej mielonej kawy, nieco tekturowy i ostry, pozbawiony głębi i subtelności.

3. Smak

Przygotowałam kawę kawę Tchibo Family na kilka sposobów. W pierwszej wersji, zaparzona w zaparzaczu z tłokiem smakowała średnio, przede wszystkim dlatego, że była dość kwaśna i gorzka. Połączenie cierpkości i kwasowości nie należy do moich ulubionych, dlatego szybko dodałam do niej mleka i cukru. W tym połączeniu, które de facto neutralizuje smak samej kawy, była do wypicia. W wersji z kawiarki smakowała nieco lepiej pod kątem kwasowości, ale była równie, jeśli nie bardziej, gorzka w smaku. Zdecydowanie lepiej smakuje mi zaparzona na lekko. W mocnym naparze ujawniają się jej wszystkie niedostatki smakowe. Kawa ta przypomina mi smakiem kawy lat 90-tych, które były kwaśne i zupełnie pozbawione głębi smaku. Tchibo Family to dla mnie kawa właśnie z tej grupy produktów.

4. Cena do jakości

Stosunek jakości do ceny w przypadku kawy Tchibo Family w moim odczuciu jest w porządku. Za 250 g tej kawy zapłacimy od 5.50 do 10 zł w zależności od miejsca zakupu. Kawa ta jest tak szeroko dostępna w sklepach i supermarketach, że znalezienie jej w promocji nie stanowi najmniejszego problemu. Duże opakowanie kawy mielonej kosztuje od 11 do 20 zł, a kawa w ziarnach około 20-25 zł. Jest to kawa z niższej półki cenowej, dostępna dla wielu konsumentów. Nie zachwyciła mnie ani smakiem ani aromatem, dlatego nie kupiłaby jej ponownie.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Biorąc pod uwagę nieciekawy, pozbawiony głębi smak oraz drażniący aromat, Tchibo Family dostaje ode mnie tylko 5 punktów. Oprócz niskiej ceny, nie znajduję powodów, żeby kupić ją ponownie. Jest zdecydowanie zbyt kwaśna i gorzka, aby pić ją solo, w postaci americano czy po prostu zalaną wrzątkiem. Jedynym ratunkiem jest spora ilość mleka oraz cukier. Tchibo Family ma jednak swoich zagorzałych fanów, którzy z pewnością lubią właśnie tę kombinację smakową. Pozytywne wrażenie zostawia natomiast opakowanie w słonecznym, energetycznym kolorze. Tchibo Family (ziarnista/mielona)

Autor: Emilia Pawłusz

 

Darek
2020-05-26

Tak czytam Pana opisy kaw i nie wierzę własnym oczom. Ocenianie doskonałej kawy indyjskiej na poziomie 7 pkt a Woseby gold 6pkt to jakiś brak elementarnej wiedzy nie mówiąc już o smaku. Proponuje zostawić sobie subiektywna ocenę dla siebie

waldemar
2020-08-28

Kawa nadaje się w zasadzie tylko do wypicia z mlekiem, nawet zalana wrzątkiem bez mleka jest ledwie pijalna...absolutnie nie nadaje się do kawiarek ani na zimno. W ziarnach do ekspresu też prawie nie do picia...Szczególnie w formie na zimno (z kawiarki plus lód) okazała się obrzydliwa, nawet najtańsze polskie kawy np. Gala nie były takie. Stanowczo odradzam, ja dałbym 2/10.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy