Kimbo Espresso Napoletano (mielona)

Recenzja włoskiej kawy mielonej Kimbo NapoletanoWłochy to kraj znany z umiłowania espresso. Mała czarna o poranku i po posiłkach przyjęła się jako zwyczaj na całym świecie. Nic więc dziwnego, że to właśnie Włosi produkują najwięcej kaw przeznaczonych specjalnie do espresso i to w domowym zaciszu. Dzisiaj sięgam po kawę Kimbo Espresso Napoletano, która mam nadzieję, zabierze mnie swoim smakiem i aromatem do Neapolu, skąd podobno pochodzi espresso.

Charakterystyka kawy według opakowania:

Kawa Kimbo Espresso Napoletano jest importowana z Włoch, dlatego większość informacji na opakowaniu nie jest po polsku. Z opisu po angielsku dowiemy się, że jest to kawa przeznaczona przede wszystkim do parzenia espresso, choć równie dobrze powinna sprawdzić się w przypadku innych metod zaparzania. Na skali palenia mieszanka ta plasuje się pod koniec, co oznacza, że jest raczej ciemno palona. Ma ją charakteryzować kremowe body, wysoka intensywność i bogactwo aromatu, a także nieco słodki i wyrazisty smak. Z informacji na opakowaniu nie dowiemy się jednak, skąd pochodzi mieszanka ziaren i co ją tworzy. Opakowanie zawiera w sobie trochę informacji o „włoskości” produktu, który jak mówi producent, ma być najbardziej autentyczną interpretacją neapolitańskiego espresso. Picie tej kawy ma zabrać konsumenta do Neapolu, gdzie podobno espresso jest najlepsze na świecie. Definitywnie opis tego produktu zachęca, porusza wyobraźnię i powoduje, że oczekiwania wobec jakości smaku i aromatu są naprawdę wysokie.Recenzja kawy mielonej Kimbo Espresso Napoletano

Charakterystyka kawy (subiektywna):

1. Opakowanie

Opakowanie Kimbo Espresso Napoletano raczej nie zaskakuje – jest to klasyczna próżniowo zapakowana „cegiełka”, którą ciężko otworzyć, a po otwarciu kawę należy przesypać do innego pojemnika, bo nie sposób szczelnie ponownie zamknąć opakowania. Opakowanie jest utrzymane w brązowo-czerwonej kolorystyce. Na froncie znajduje się logo producenta oraz  standardowa filiżanka aromatycznego espresso pokrytego kremową pianką. Opakowanie jest dość wyraziste, choć bardzo klasyczne w swoim designie. Prawdopodobnie dokładnie o to chodzi – konsument powinien czuć, że kupuje produkt sprawdzony, z najlepszą włoską tradycją, która nie potrzebuje zmian, bo jest jakością samą w sobie. Z tyłu opakowania znajduje się dość sporo informacji o charakterystykach smaku i aromatu oraz o rekomendowanych sposobach parzenia.

2. Aromat

Kimbo Espresso Napoletano ma klasyczny, ale wyrazisty aromat. Nieco słodkawy i momentami orzechowy, ale nuty te są słabo wyczuwalne. Aromat jest dość mocny, ale nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle podobnych produktów przeznaczonych do espresso. Jest to rzeczywiście klasyczny aromat, który przypadnie do gustu kawowym tradycjonalistom. W opakowaniu zapach jest znacznie mniej przyjemny, nieco suchy, ostry i drażniący. Jest to dla mnie znak rozpoznawczy Kimbo, ponieważ inne kawy tej marki także mają nieprzyjemny zapach w opakowaniu.

3. Smak

W kwestii smaku Kimbo Espresso Napoletano jest integralne z aromatem – ponownie brak tu zaskoczeń, kawa jest mocna, wyrazista, gorzka. W postaci espresso z włoskiej kawiarki naprawdę pobudza, mi jednak smakowała bardziej w wersji delikatniejszej, w postaci americano. Dodanie odrobiny mleka wniosło nieco inne, bardziej łagodne nuty smakowe. Kimbo Espresso Napoletano w postaci intensywnego espresso posmakuje tym, którzy kochają naprawdę mocną kawę z wyraźną goryczą. Nie polecam tej kawy do latte czy flat white. Jej stanowczy i gorzki smak może zupełnie zdominować kompozycję smakową. Zaparzona we French pressie smakowała znacznie gorzej niż z moki ze względu na naprawdę intensywną cierpkość. Plusem tej kawy jest natomiast cielistość – napar ma przyjemną, wyraźną teksturę. Pojawia się na nim także delikatna pianka.

4. Cena do jakości

Za opakowanie  Kimbo Espresso Napoletano mielonej o wadze 250 g zapłacimy od 15 do 25 zł. Najtaniej jest oczywiście w Internecie oraz supermarketach. Kawa ta jest dostępna także w postaci ziaren. Za kilogramową torbę zapłacimy od 65 do nawet 110 zł. Cena waha się znacząco, dlatego może warto poczekać na promocję lub kupić ten produkt w Internecie. Opakowanie o wadze 0.5 kg też jest dostępne i kosztuje od 35 zł w górę. Marka Kimbo nie jest bardzo popularna w Polsce, dlatego jej produkty spotkać może jedynie w dużych sklepach lub sklepach dedykowanych kawie. Czy jest sens kupić Kimbo Espresso Napoletano? Zdecydowanie tak. Cena nie jest wygórowana, aby spróbować tego produktu. Jest to naprawdę intensywna kawa, dlatego stosunkowo można używać jej mniej. Cena jest podobna do produktów o tej samej jakości innych producentów.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Kimbo Espresso Napoletano to kawa, którą albo się od razu pokocha albo znienawidzi. Dla jednych będzie świetna, bo pobudzająca i wyrazista. Dla innych może okazać się zbyt mocna i drażniąca. Ja plasuję się gdzieś pośrodku, dlatego kawa ta dostaje ode mnie 6 punktów. 4 punkty odpadają przede wszystkim przez nudny aromat i zbyt gorzki, momentami ostry i drażniący smak. Espresso powinno być mocne, jednak głębokie i łagodne, tych cech właśnie brakuje mi w tym produkcie. Kimbo Espresso Napoletano jest intensywna i gorzka, dlatego w moim odczuciu nie jest to kawa do picia na co dzień. Przeciwnie, myślę, że jest to kawa na specjalne okazje, kiedy chcemy naprawdę wyrazistego, stanowczego naparu. Możliwe, że fajnie skomponuje się z czekoladowymi deserami.  Na pewno jest to dobry produkt dla kogoś, kto lubi włoskie kawy, Włochy i tamtejszą tradycję picia szybkiego espresso. Pod względem opakowania zapamiętam tę kawę właśnie ze względu na barwne opisy włoskich tradycji kawowych.

Autor: Emilia Pawłusz


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy