Chemex

Urządzenie kryjące się pod tą intrygującą nazwą to tak naprawdę proste szklane naczynie, w którym w bardzo prosty sposób można zaparzyć wyśmienitą delikatną kawę.

Chemex, wyglądem podobny do klepsydry, przypomina laboratoryjne naczynie do przeprowadzania eksperymentów. Nic w tym dziwnego. Zostało ono bowiem wynalezione przez niemieckiego chemika Petera Schlumbohma w 1941 roku, który wyjechawszy w 1935 roku do USA zajął się tworzeniem sztuki użytkowej opartej na sprawdzonych laboratoryjnych przedmiotach. Zasada działania chemexu jest bardzo prosta. W górnej części kolby należy umieścić papierowy filtr i przelać go gorącą wodą, która wypłucze jego charakterystyczny, niepożądany smak i zapach a jednocześnie ogrzeje naczynie. Następnie należy tę wodę wylać a do filtra wsypać kawę, która musi być dosyć grubo zmielona. Następnie w trzech etapach zalać kawę wodą o temperaturze ok. 90°C. Zamieszać. Całkowity czas parzenia powinien wynieść około 4 minut. Po przelaniu się esencji do dolnej części naczynia należy wyjąć filtr a napar przelać do filiżanek. Kawa uzyskiwana tą metodą ma bardzo delikatny i czysty smak, ponieważ filtry używane do chemexu są grubsze niż filtry stosowane na przykład w ekspresach przelewowych i wyłapują tłuszcze odpowiedzialne za jej body. Przepuszczają natomiast związki aromatyczne uwalniane podczas dość długiego parzenia dzięki czemu kawa jest subtelna ale bardzo aromatyczna.

Ciekawostką jest fakt, że 1958 roku pracownicy Instytutu Technologii w Illinois uznali Chemex za „jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych” a jego jeden egzemplarz znajduje się w zbiorach Musem of Modern Art w Nowym Jorku.

Wróc do artykułu Różne sposoby parzenia kawy
- Moka (inaczej kafetiera, kawiarka lub makinetka)
Przejdź do artykułu Różne sposoby parzenia kawy
- Ekspres przelewowy

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! :)


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy