Segafredo Espresso Casa (mielona/ziarnista)

Włoskich kaw Segafredo Zanetti nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to marka znana i doceniana także przez polskich konsumentów. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z jej czołowych produktów – kawie Segafredo Espresso Casa, przeznaczonej do domowego użytku, najlepiej w formie espresso.

Charakterystyka kawy według opakowania:

Według informacji na opakowaniu, jest to idealna kawa do przygotowania espresso w domowych warunkach. Średnio palona, polecany sposób parzenia to kawiarka (makinetka) lub ekspres ciśnieniowy. Charakteryzuje ją wyrazisty aromat, dość ciężkie body (czyli odczucie, jakie napar pozostawia na języku), intensywność i trwałość smaku. Otrzymane z niej espresso ma być kremowe i aromatyczne.

Charakterystyka kawy (subiektywna):

  • 1. Opakowanie

Kawa Segafredo Espresso Casa jest opakowana w standardową, szczelnie zapakowaną „cegiełkę”. Niestety mało wygodną, ponieważ nie zawiera żadnego mechanizmu do ponownego zamknięcia opakowania. Znajdziemy ją w paczkach 250 g (w wersji mielonej) oraz w 500 g lub 1 kg (w ziarnach). Ma klasyczne ciemnobrązowe opakowanie, na którym widnieje aromatyczne espresso z grubą, jasnobeżową pianką. Włoska nazwa „espresso cremoso” i brak opisu w polskim tłumaczeniu działają na wyobraźnię kupującego. Dodatkowo podkreślają wrażenie, że mamy do czynienia z autentyczną kawą sprowadzaną prosto z Włoch.

  • 2. Aromat

Jest to jedna z bardziej intensywnych i mocnych kaw, dostępnych w zwykłych supermarketach. Jest aromatyczna, ale bez przesady. Zrobione z niej espresso ma średnio intensywny, ale charakterystyczny i pobudzający aromat. Obiecanej przez producenta kremowej pianki niestety nie udało mi się uzyskać w żadnym parzeniu, ale sam mocno ciemnobrązowy napar wyglądał i pachniał bardzo zachęcająco.

  • 3. Smak

Segafredo Espresso Casa urzekła mnie głębokim smakiem, który na długo pozostaje w ustach. Jest bogaty, skoncentrowany, zmienia się nieco z każdym łykiem. Zaparzone espresso było mocne, o nieco cięższej konsystencji i intensywnym smaku niż inne kawy. Po dodaniu trochę wody, smak był dalej bardzo dobry. Nie polecam dodawania mleka, wyrazistość kawy jest nadal intensywna i w efekcie mamy niezbyt smaczną kombinację. Cukier lub miód mogą się sprawdzić, jeśli lubisz espresso bez nuty goryczy. Zdecydowanie polecam tę kawę do parzenia porannego czy poobiedniego espresso. Swoim bogatym, wielowątkowym smakiem skutecznie mnie obudziła i zmotywowała do działania. Zrobiłam ją również we French pressie (z tłokiem) i niestety można było odczuć jej ciężkość i gorzki posmak, tak jakby była trochę przepalona. To potwierdza, że Segafredo Espresso Casa rzeczywiście najlepiej nadaje się do zaparzania w kawiarce lub ekspresie.

  • 4. Cena do jakości

Cena dużego opakowania kawy w ziarnach waha się od 40 zł do 60 zł w Internecie i w supermarketach. Za „cegiełkę” 250 g zapłaciłam 12,50 zł w większym sklepie spożywczym, w mniejszym może kosztować nawet powyżej 20 zł. Raczej jestem zadowolona z ceny, którą zapłaciłam i uważam, że ta kawa jest jej warta.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Segafredo Espresso Casa to dobra kawa dla miłośników mocnych, wyrazistych mieszanek. Zaliczam się do nich, więc dostaje ode mnie 8 punktów. Urzeka mnie jej wielowątkowy, głęboki smak i pobudzający efekt, zwłaszcza rano. Nie do końca jestem fanką jej opakowania, niestety przez brak dobrego zamknięcia aromat szybko ulatuje (jak zresztą większości kaw, jeśli nie przesypiemy ich do szczelnych pojemników). Małym minusem może być także momentami nieco cierpki, gorzkawy posmak. Dla mnie jest to kawa do picia „solo”, w postaci skoncentrowanego espresso. Dodatki takie jak mleko, czy słodkie syropy zaburzają jej głęboki smak, a to przecież największy atut tej mieszanki. Potrzebujesz kawy, która szybko postawi Cię na nogi? To może być produkt dla Ciebie.

 

 

Autor: Emilia Pawłusz

Szymon
2019-09-05

Szanowna Pani, ta kawa to typowy przykład włoskiego ciemnego palenia i bardzo paskudnego smaku.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy