Sławni ludzie i kawa

Sławni ludzie i kawa - Theodore RooseveltNajwięksi tego świata potrzebują swojej muzy, aby wspierała ich działania, inspirowała, pobudzała do tworzenia, podbojów i odkryć. Dla jednych były to kobiety – żony, matki, przyjaciółki, kochanki; dla innych – inni twórcy, jeszcze inni wspierali się piciem alkoholi, bardzo szkodliwych używek – o których należy wspominać ze wstydem no i tych mniej destrukcyjnych (a jakże pysznych) – włącznie z tą, która interesuje nas najbardziej czyli kawą.

Artyści i ich małe, kawowe szaleństwa…

Sławni ludzie i kawa - Ludwig van BeethovenPlotka głosi, iż Ludwig van Beethoven pijał filiżankę kawy powstałą wyłącznie z nie mniej nie więcej a 60 ziarenek kawy. To sporo zważywszy na to, że dzisiaj potrzeba ich znacznie mniej na jedną filiżankę. Jednak wówczas pito wywar z całych ziaren.

Niewiele wiadomo o zwyczajach kawowych Jana Sebastiana Bacha – jednak pewne jest to, że był wielkim fanem kawy. Otóż na jej cześć stworzył nawet utwór zwany kantatą.

Uzależnionym od kawy z pewnością można było nazwać Woltera. Zwykł on raczyć się aż 40-50 filiżankami tego napoju dziennie (przerażające zważywszy na to, że podobno 80 filiżanek to dawka śmiertelna!). Jego kolega po fachu Honoriusz Balzac był zwolennikiem podobnych ilości. Ale może przyczyniło się to do powstania wielu wiekopomnych dzieł?

Wielcy przywódcy kawosze

Sławni ludzie i kawa - Winston ChurchilBenjamin Franklin powiedział, że „Wśród wszystkich luksusów stołu kawa wydaje się jednym z najbardziej wartościowych.” Szczególnie upodobał sobie on pewną londyńską kawiarnię… podczas przebywania w stolicy Anglii kazał swojej siostrze przesyłać pocztę właśnie na jej adres.

Teodor Roosevelt był wielkim miłośnikiem kawy z cukrem. Wypijał jej ok. 4l dziennie a jego syn porównywał jego kawowe filiżanki do naczyń wielkości wanny.

Kawowym wytrawnym smakoszem był Winston Churchil. Był on zwolennikiem tylko i wyłącznie najlepszych mieszanek ziaren kawowca, parzonych przez specjalistów.

Z pewnością nie można powiedzieć, że kawa nie brała udziału w tworzeniu wielkich momentów naszej historii…

Autorka artykułu:
Agnieszka Sarat - Serwisowa Mała Czarna

Agnieszka SaratMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres:
agnieszka@cie-kawa.pl
  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! 😄☕️


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy