Woseba Arabica (ziarnista/mielona)

Dzisiaj do młynka wrzucamy Arabikę produkcji polskiej palarni kawy i marki Woseba. Czy warto po nią sięgnąć?

Charakterystyka kawy według opakowania:

Według informacji na opakowaniu, Woseba Arabica składa się jak sama nazwa mówi w 100% z ziaren Arabiki, z plantacji położonych powyżej 1200 m n.p.m. Jest to kawa długo prażona, o niskiej kwasowości. Jej stopień palenia jest określony jako średni, podobnie jej intensywność. Woseba Arabica sprawdzi się do parzenia w ekspresie, kawiarce oraz metodą tradycyjną. Producent określa jej smak jako pełny, harmonijny i delikatny.

Charakterystyka kawy (subiektywna):

  • 1. Opakowanie

Bardzo charakterystyczne i estetyczne. Woseba Arabica jest dostępna w intensywnie niebieskich opakowaniach o wielkości 250 i 500 g. Ze względu na swój nietypowy kolor, opakowanie od razu wyróżnia się na sklepowej półce. W moim odczuciu jest nowoczesne i eleganckie.

  • 2. Aromat

W przeciwieństwie do opakowania, niestety aromat tej kawy mnie nie urzekł. Brakuje mu intensywności, szybko wietrzeje i staje się nieco „papierowy”. Po zaparzeniu kawa ma klasyczny aromat, neutralny, bez żadnych dominujących czy unikalnych nut zapachowych. Pachnie jak standardowa kawa z supermarketu, jej aromat raczej nie przyciągnie uwagi ani nie utkwi w pamięci konsumenta.

  • 3. Smak

Czy rzeczywiście Woseba Arabica jest tak uniwersalna i pełna w smaku jak podaje producent? Sprawdziłam to przyrządzając ją dwiema domowymi metodami parzenia – w włoskiej kawiarce oraz we French pressie (zaparzacz z tłokiem). Przyrządzona we French pressie kawa smakowała dobrze, ale bardzo standardowo. To jedna z tych kaw, które naprawdę trudno opisać ze względu na brak wyrazistego smaku. Nie wywołała we mnie żadnych emocji. Zapamiętam ją jako kawę o płaskim smaku i niewyraźnym aromacie. Plusem jest niska kwasowość. Nawet mocny napar nie był kwaśny. Przestrzegam jednak przed jej długim zaparzaniem we French pressie, ponieważ wtedy napar nabiera naprawdę cierpkiego smaku. W moim odczuciu lepszą wersją tej kawy był napar przygotowany w kawiarce, miał subtelny, przyjemny smak.

  • 4. Cena do jakości

Woseba Arabica kosztuje około 12 zł za opakowanie 250 g kupione w dużym supermarkecie w przecenie. Cena opakowania 500 g waha się między 20 a 30 zł w Internecie. W moim odczuciu stosunek ceny do jakości jest w porządku. Jest to standardowa kawa z niższej do średniej półki cenowej.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Woseba Arabica dostaje ode mnie 7 punktów. Brakujące 3 odejmuję przede wszystkim za brak wyrazistości zarówno w smaku, jak i aromacie. Drażniąca może też być jej cierpkość. Niska kwasowość powoduje, że jest to kawa dla osób, które lubią klasyczną „małą czarną” bez dodatkowych nut smakowych. Dobrze smakuje także z mlekiem. Na tle innych kaw z 100% ziaren Arabiki produkt Woseby wypada jednak przeciętnie. Bardziej niż jej smak, zapamiętam ładne opakowanie w bardzo unikalnym na tle innych produktów – kobaltowo-niebieskim kolorze.

 

 

Autor: Emilia Pawłusz


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy