Woseba Brasil (ziarnista/mielona)

Dziś zaczynam dzień od kawy Woseba Brasil. Jest to kolejna z serii kawy świata polskiego producenta Woseba. Jak smakuje i czy warto w nią zainwestować? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Charakterystyka kawy według opakowania:

Woseba Brasil to jeden z produktów z linii kaw świata polskiego producenta kawy Woseba. Jest to mieszanka ziaren Arabiki premium z wyżynnych plantacji w Brazylii, światowego lidera produkcji kawy. W Brazylii większość kaw pozyskuje się tzw. metodą suchą, która polega na oddzieleniu miąższu i skórki od ziarna poprzez wysuszenie. Jest to najstarsza metoda obróbki kawy. Alternatywą do niej jest metoda mokra, w której ziarno jest oddzielane od reszty owocu w strumieniu wody. Według informacji na opakowaniu, Woseba Brasil jest pozyskiwana metodą starszą, czyli na sucho. Pod względem smaku mieszankę tę charakteryzuje niska kwasowość oraz łagodny smak. Jest to kawa długo prażona o średniej intensywności. Jej aromat ma być głęboki i intensywny. Producent rekomenduje, że Woseba Brasil dobrze sprawdzi się do parzenia w kawiarce, ekspresie oraz w domu metodą tradycyjną.

Charakterystyka kawy (subiektywna):

  • 1. Opakowanie

Woseba Brasil jest zapakowana w torebkę w błyszczącym brązowo-złotym kolorze, ze złotymi literami i logo producenta. Jak większość kaw Woseba, opakowanie jest estetyczne i minimalistyczne, jednak klasyczny brąz jest chyba najnudniejszym kolorem w tej serii kaw Woseba. Połączenie złota i brązu to najczęściej spotykana kolorystyka opakowań kaw, dlatego z perspektywy konsumenta Woseba Brasil niestety nie wyróżni się na półce sklepowej, a szkoda ze względu na jej jakość, o czym już za chwilę. Kawa ta jest dostępna w opakowaniach 250 g i 500 g w wersji mielonej oraz 1 kg w ziarnach. Opakowanie nie posiada żadnego zamknięcia chroniącego produkt przed utratą aromatu, więc warto przesypać ją do zamkniętego opakowania lub spiąć klipsem.

  • 2. Aromat

Aromat Woseby Brasil zaskoczył mnie niezmiernie pozytywnie. Jest przyjemny, głęboki i wielowarstwowy. Spędziłam kilka dłuższych chwil celebrując zapach tej kawy zarówno prosto z opakowania, jak i po zaparzeniu. Urzeka mnie jego intensywność i lekko słodkawa nuta. W porównaniu do innych kaw konsumenckich w cenie poniżej 20 zł, ten produkt na pewno wyróżnia ciekawy i bardzo przyjemny aromat, który utrzymuje się relatywnie długo.

  • 3. Smak

Woseba Brasil to kawa do picia solo. Ma głęboki smak, ale pozbawiony goryczy i kwasowości. Ma w sobie nutę słodyczy, która bardzo buduje i podbija całokształt smaku. W porównaniu do innych kaw Woseba z tej serii, jest to chyba moja faworytka. Jej głęboki smak w połączeniu z wyrazistym aromatem powodują, że Woseba Brasil to jedna z tych kaw, po które będę chętnie sięgać rano, żeby się obudzić i dobrze zacząć dzień. Wosebę Brasil polecę tym, którzy lubią pić czarną kawę lub americano. W wersji bez dodatków sprawdza się najlepiej. Kiedy dodałam mleka, jej smak nabrał nieciekawej goryczy, a dodanie cukru spowodowało, że zaczęła smakować po prostu dziwnie. W naparze wciąż przebijały się wyraźne nuty smakowe kawy, ale jakby zamazane przez mleko i cukier. Miałam poczucie, że dodatki psują walory smakowej tej kawy. Podkreślę jednak, że w formie małej czarnej, espresso czy americano sprawdzi się bardzo dobrze.

  • 4. Cena do jakości

Stosunek jakości do ceny w przypadku kawy Woseba Brasil jest bardzo dobry. Za 250 g tej kawy zapłacimy od 12 do 15 zł w zależności od miejsca zakupu. W trakcie promocji w większych supermarketach jej cena spada nawet do około 10 zł. Jest to naprawdę niewielka kwota za dobrej jakości kawę i naprawdę warto jej spróbować. Koszt kawy w ziarnach nie jest wygórowany. Za 1 kg zapłacimy od 40 do 55 zł. Opłaca się poczekać na promocje, które zdarzają się dość często. Zaletą tej kawy jest jej powszechna dostępność, znajdziemy ją praktycznie wszędzie, także w małych sklepach. W półce cenowej 10-20 zł jest to zdecydowanie atrakcyjny i wart zakupu produkt.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Ze względu na wyjątkowy aromat i relatywnie dobry smak, Woseba Brasil dostaje ode mnie dużo, bo aż 8 punktów. Doceniam to, że świetnie smakuje bez dodatków oraz nie jest cierpka ani kwaśna. Odejmuję 1 punkt za nie do końca udane opakowanie, które sprawia wrażenie, że Woseba Brasil to nudna, standardowa kawa bez wyrazu. Kolejny punkt na minus wynika z poczucia, że mogłaby być nieco bardziej zróżnicowana w smaku. Jednak w swojej lidze jest to bardzo dobry produkt, wart swojej ceny. Prawdopodobnie byłabym w stanie zapłacić za nią nawet nieco więcej. Posmakuje kawoszom, którzy lubią kawę, która smakuje dobrze bez dodatków, ma ciekawy, pobudzający aromat i jest przyjazna dla portfela.

 

 

 

Autor: Emilia Pawłusz

Mariusz
2019-10-11

Minus 1 pkt za opakowanie? W dallmayr jest nudne jak cholera bardziej niż tu i nie dostało minusa za opakowanie

Romek
2020-04-11

Może ktoś polecić podobną kawę? bo ta dla mnie jest idealna, a spróbował bym czegoś innego.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy