Woseba Crema Gold (ziarnista/mielona)

Dziś zaczynam dzień od kawy Woseba Crema Gold. Czym wyróżnia się ta kawa i komu może posmakować? Przeczytaj naszą recenzję.

Charakterystyka kawy według opakowania:

Woseba Crema Gold to kolejny z linii produktów polskiego producenta kawy Woseba. Producent opisuje tę kawę jako mieszankę naprawdę wyjątkową i ekskluzywną. Jest to mieszanka Arabiki premium z plantacji w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Charakteryzuje ją niska kwasowość oraz delikatny smak i aromat. Jest to kawa długo prażona o średniej intensywności. Sprawdzi się do parzenia w kawiarce, ekspresie oraz w domu metodą tradycyjną. Producent podkreśla, że doskonale smakuje z mlekiem.

Charakterystyka kawy (subiektywna):

  • 1. Opakowanie

Woseba Crema Gold jest zapakowana w charakterystyczną próżniową „cegiełkę” w intensywnie czerwonym kolorze, ze złotymi literami i logo producenta. Jak większość kaw Woseba, opakowanie jest estetyczne i dobrze zaprojektowane. Woseba Crema Gold jest dostępna w opakowaniach 250 g i 500 g w wersji mielonej oraz 1 kg w ziarnach. Chociaż moim ulubionym opakowaniem produktów Woseba jest kobaltowy niebieski Woseby Arabici, ta kawa ma również eleganckie i minimalistyczne opakowanie, wyróżniające się przede wszystkim głębokim czerwonym kolorem. Niestety nie posiada żadnego zamknięcia chroniącego produkt przed utratą aromatu, więc warto przesypać ją do zamkniętego opakowania lub spiąć klipsem.

  • 2. Aromat

Niestety podobnie do innych kaw marki Woseba, aromat tej kawy nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ma subtelny „kawowy”, niezbyt intensywny aromat. Nie zapada on szczególnie w pamięć, jednak jest dość przyjemny. Powiedziałabym, że jest neutralny i podobny do innych kaw w tej cenie i jakości. Po rekomendacjach producenta, że jest to kawa z „najlepszych plantacji” spodziewałam się jednak bardziej charakterystycznego i złożonego aromatu.

  • 3. Smak

Niestety nie jest to mój ulubiony typ kawy. Pod względem smaku Woseba Crema Gold jest po prostu gorzka. Nie jest to zupełnie płaski smak, jednak pod koniec dominują nuty goryczy, które pozostawiają w ustach nieprzyjemne doznanie. Zaparzając tę kawę kilkakrotnie, za każdym razem miałam wrażenie, że jej smak jest „przepalony”. Po dodaniu mleka rzeczywiście smak nieco się poprawia, ale dalej nuta goryczy dominuje w ogólnym odbiorze tej kawy. Jeśli miałabym wybrać najlepszy sposób jej parzenia, to byłaby to włoska kawiarka. Najlepiej smakuje w formie Americano lub jako klasyczna czarna kawa z mlekiem i cukrem. Sprawdzi się dla miłośników kawy z dużą ilością mleka lub syropu smakowego.

  • 4. Cena do jakości

Na rynku jest duża rozbieżność cenowa tej kawy, 1 kg kawy ziarnistej kosztuje od 35 do nawet 60 zł w Internecie (plus przesyłka). W przypadku kawy mielonej za 250 g zapłacimy 12 zł, a za 500 g około 20 zł w większym supermarkecie. Stosunek ceny do jakości nie jest zły, nie jest to na pewno zbyt droga kawa. Jednak w tej cenie wybrałabym chyba inny produkt marki Woseba, np. Arabicę, która kosztuje właściwie tyle samo, ale ma bardziej klasyczny smak, bez takiej ilości goryczy.

Subiektywna ocena w skali 1-10

Woseba Crema Gold nie różni się znacząco od innych produktów Woseba. Dostaje ode mnie 6 punktów. Brakujące 4 odejmuję za zdecydowanie zbyt gorzki smak, który powoduje, że wszelkie inne nuty smakowe giną. Raczej nie sięgnę po nią ponownie. Nuty goryczy nieco można ukryć dodając do naparu sporą ilość mleka i cukier, jednak dla entuzjastów małej czarnej Woseba Crema Gold może się nie sprawdzić. Pomimo zapewnień producenta, że jest to mieszanka premium, nie znalazłam w tej kawie żadnych wyjątkowych cech pod względem smaku i aromatu naparu. Plusem natomiast jest jej ładne, energicznie nastrajające opakowanie oraz niewygórowana cena. Jeśli nie przeszkadza Ci gorycz i lubisz kawy mocno prażone, Woseba Crema Gold może Ci posmakować.

 

 

Autor: Emilia Pawłusz


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy