Wpływ jakości wody na smak kawy

Twardość wody, współczynnik pH, zawartość makroelementów a także jej świeżość i czystość biologiczna mają ogromny wpływ na jakość przyrządzanej na jej podstawie kawy.

Najbardziej optymalną twardością wody jest ta, określana jako "średnia", czyli ok. 8-12ºn (stopni niemieckich, 1ºn to 10 mg CaO i 17,86 mg CaCo3 zawartych w 1 l wody). Im woda twardsza tym zawiera więcej minerałów, które "wyłapują" związki aromatyczne i smakowe kawy i niekorzystnie zmieniają jej smak. Woda miękka, posiadająca mało minerałów przyczynia się do szybszej ekstrakcji kawy, co za tym idzie, kawa uzyskuje gorzki lub kwaśny smak.

Również współczynnik pH wody ma znaczenie. Najlepiej jeśli wynosi 6-7, woda nie jest wtedy ani kwaśna ani zasadowa. Niedopuszczalne jest stosowanie wody destylowanej, gdyż jej pH wynosi 3,5-4,5.

Zawartość wapnia powinna mieścić się w granicach 5-20 mg/l a magnezu 4-30 mg/l. Ponadto woda powinna być niegazowana, bez chloru, bogata w tlen a przede wszystkim świeża. Aby cieszyć się niezakłóconym smakiem kawy warto pobrać próbkę wody i wykonać analizę jej składu. A w przypadku złych parametrów zakupić odpowiedni filtr.

Wróc do artykułu Zasada 4 M Przejdź do artykułu Jaka powinna być kawa espresso według standardów INEI?

Autorka artykułu:
Ewa Kuzak - Nadworna Rozłupywaczka Ziaren

Autorka artykułu: Ewa Kuzak - Generalny kawoszMasz uwagi co do tego artykułu, chciałbyś o coś zapytać lub podzielić się czymś ciekawym? Dodaj komentarz lub napisz do mnie na adres: ewa@cie-kawa.pl  Chętnie odpowiem na każde pytanie.

I niech kawa będzie z Tobą! :)


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy