Czy filiżanka kawy utrwali wspomnienia? Wpływ kofeiny na pamięć

Jak kawa wpływa na zapamiętywanieWpływ kawy na działanie naszego organizmu to bardzo ciekawy i częsty temat badań naukowców i specjalistów od żywienia na całym świecie. Wielu z nas codziennie pije kawę, żeby polepszyć koncentrację, pobudzić zmysły, czy wyostrzyć uwagę. Kawa wprowadza nas w przyjemny stan pobudzenia i wrażenia, że możemy uczyć się więcej, pracować wydajniej i pokonać zmęczenie. Jak kawa działa na pamięć? Czy rzeczywiście pozwala uczyć się szybciej, lepiej zapamiętywać i utrwalać wspomnienia? Pomimo sporej ilości ciekawych eksperymentów, zdania ekspertów są podzielone, a wyniki badań zaskakująco rożne.

Pić kawę czy nie pić? Szkodzi zdrowiu czy pomaga? Jeśli dbasz o zdrowie, na pewno nie raz zadawałeś/łaś sobie to pytanie. Badań nad wpływem kofeiny na organizm jest naprawdę multum, ale ich wyniki i wnioski wciąż niejednoznaczne. To jak kawa zadziała na Twój organizm zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, styl życia oraz pora dnia, w której pijesz kawę. W ostatnim czasie wydaje się jednak, że badania naukowe dostarczają coraz więcej dowodów, że kawa wcale nie jest szkodliwa i w rozsądnych ilościach (2-3 filiżanki dziennie) może być częścią zdrowej diety. Badania pokazały, że poprawia zdolność koncentracji, powoduje wzrost odporności na ból, a jej uzależniający efekt jest bardzo łatwy do opanowania. W tym artykule przyjrzymy się badaniom, które sprawdzały, jak kawa wpływa na zdolność zapamiętywania.

Reakcja na kofeinę u kobiet i mężczyzn

Różnice we wpływie kofeiny na kobiety i mężczyzn zostały potwierdzone naukowo. Wiemy na przykład, że u obu płci kawa pobudza i podnosi ciśnienie, ale dzieje się tak z różnych powodów i chemiczna reakcja na kofeinę jest różna u obu płci. W kwestii wpływu kofeiny na pamięć kobiet i mężczyzn, naukowcy stwierdzili, że kofeina ma negatywny wpływ na pamięć krótkotrwałą kobiet, ale nie mężczyzn. Najprawdopodobniej wynika to z różnic hormonalnych pomiędzy płciami. Naukowcy zidentyfikowali estrogen – hormon regulujący cykl menstruacyjny u kobiet, jako główny czynnik stanowiący o tej różnicy. Zgodnie z tą hipotezą naukowcy przebadali kobiety w ciągu pierwszych pięciu dni ich cyklu menstruacyjnego. Badanie wykazało, że kofeina ma krótkotrwały negatywny wpływ na wyniki osiągane przez kobiety w teście sprawdzającym zapamiętywanie słów. W przypadku mężczyzn rezultaty były dość osobliwe – za mało kofeiny pogarszało pamięć, natomiast wyższe dawki nie miały na nią znaczącego wpływu.

Czy picie kawy wpływa na polepszenie pamięci?

Wpływ kofeiny na pamięć a wiek

Komu kawa pomoże lepiej zapamiętywać? Wśród młodych ludzi (do 25 roku życia) działanie kawy na pamięć zależy od tego, czy badany/a pije ją regularnie. Badania pokazały, że wśród osób, które piją małą czarną codziennie, kofeina może mieć pozytywny wpływ na zapamiętywanie. Wśród tych, którzy jednak zwyczajowo unikają kofeiny, spożycie kawy miało przeciwny efekt i poskutkowało utrudnionym zapamiętywaniem i słabszymi wynikami w testach sprawdzających sprawności przywoływania wspomnień i fraz z pamięci.

Okazuje się, że pozytywy wpływ kofeiny na funkcje umysłu związane z zapamiętywaniem i przypominaniem występuje głównie u osób dorosłych, w wieku 26 do 64 lat. Osoby w tej grupie wiekowej najmocniej reagują na kofeinę w organizmie, a im są starsze, tym pozytywny efekt, jaki kofeina ma na koncentrację jest bardziej widoczny. Jeśli zatem jesteś w tej grupie wiekowej, masz największe szanse na to, że filiżanka kawy usprawni Twoją pamięć, wspomoże naukę i wydajność pracy Twojego umysłu. Należy jednak pamiętać, że ten pozytywny efekt wcale nie rośnie wraz z ilością wypitej kawy. Żeby go utrzymać, trzeba ograniczyć się do około 300 mg kofeiny dziennie, co w praktyce oznacza 3 średniej wielkości filiżanki kawy. Większa ilość niestety niweluje wzmacniający efekt kofeiny na funkcje pamięci.

Czy kofeina wpływa pozytywnie na pamiętanie?

Badania przeprowadzone wśród osób powyżej 65-ego roku życia pokazały, że picie kawy znacząco podnosi sprawność pamięci krótko-, jak i długoterminowej w tej grupie wiekowej. Osoby, które wypijały kawę rano osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających zapamiętywanie pod koniec dnia niż osoby, której wypiły rano kawę bezkofeinową (placebo). Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem ogólne zdolności poznawcze spadają, więc kawa, która poprawia koncentrację i stymuluje, może wydłużyć codzienną sprawność funkcji związanych z zapamiętywaniem. Co więcej, bardzo ciekawe wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Alzheimer’s Disease”. W badaniu wzięły udział osoby starsze, który miały delikatne zaburzenia związane z pamięcią. Wyniki badań pokazały, że spożywanie kawy (naturalnej, nie rozpuszczalnej) może odwlec rozwinięcie się objawów Alzheimera w czasie. Osoby, które spożywały kofeinę zapadały na tę chorobę później o 2 do 4 lat niż badani, którzy spożywali jej mało bądź wcale. Naukowcy przestrzegają, że choć kofeina nie uchroni całkowicie przed chorobą, badania pozwalają stwierdzić, że może skutecznie opóźnić jej wystąpienie lub zmniejszyć intensywność objawów.

Jak kawa wpływa na zapamiętywanie – podsumowanie

Choć wyniki badań są często sprzeczne i wskazują, że wpływ kawy na pamięć zależy od bardzo wielu czynników, większość z nich pokazuje jednak, że kofeina może mieć pozytywny wpływ na naszą zdolność zapamiętywania. Trzeba jednak spożywać ją z umiarem – za mało nie przyniesie żadnego efektu, a zbyt duże dawki bardziej zaszkodzą niż pomogą. 2-3 filiżanki to przeciętnie optymalna dawka, która nie powinna zaburzyć normalnego funkcjonowania, a wręcz przynieść pozytywne skutki odkryte w badaniach. Wpływ kawy na zapamiętywanie nie jest duży, ale jej regularne picie w rozsądnych dawkach może mieć korzystne działanie na nasze zdrowie, pamięć i samopoczucie.

Autor: Emilia Pawłusz

 


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*

Please do not type anything here

Checking here, to indicate that you have read and agree to the terms of the Privacy Policy